2017 kurbanlık fiyatları belli oldu. Peki 2017 kurbanlık fiyatları ne kadar? Küçükbaş kurbanlık ve büyükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar? Dana kaç lira, koyun kaç lira? İşte o soruların cevapları…

 

MARKETLERDE KURBAN KESTİRİLEBİLİR Mİ?

 

İslam alemini Kurban Bayramı heyecanı sardı. Müslümanlar için Allah’a yakınlaşma ve O’nun rızasını kazanma vesilesi kurban, yoksul ve fakir insanlar için adeta bayram oluyor. 2017 kurbanlık fiyatları belli oldu. Peki 2017 kurbanlık fiyatları ne kadar? İşte 2017 kurbanlık fiyatları ile ilgili tüm detaylar…

Kurban Bayramı yaklaşırken fiyatlar da belli olmaya başladı. Diyanet, Kızılay, Hüdayi, İHH, Yeryüzü Doktorları, LÖSEV ve Mehmetçik vakıfları da bağış miktarını açıkladı. Bu yıl dişi düve kurbanlık satışı ve kesimi yasak. Kent girişlerinde sıkı denetim yapılıyor. Kurbanlık fiyatları ise geçen yıla göre hayli artmış görünüyor. 1000 lira sınırından başlayan kurbanlık koç fiyatları 1.200 lira ortalamayla satılıyor. Kurbanlık dana için hisse fiyatları da 1.300 liradan başlıyor.

2017 KURBANLIK FİYATLARI

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, hali hazırda kurbanlık şartlarına haiz, satışa hazır 3 milyon civarında küçükbaş hayvan stokunun bulunduğunu belirterek, “Halen canlı küçükbaş hayvanın kilogram fiyatı piyasada 17-19 liraya işlem görürken, kurbanlık şartlarına haiz ortalama 45-50 kilogramlık küçükbaş hayvanın fiyatı 750-950 lira arasında değişiyor.” dedi

Çelik, Kurban Bayramı’na bir ay kala kurbanlık hayvan piyasasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de son yıllarda kırmızı et üretim sorununun yaşandığına dikkati çeken Çelik, sıkıntının yetiştiriciden kaynaklanmadığını, Anadolu topraklarının küçükbaş hayvan yetiştirmeye çok uygun olduğunu ve yetiştiricilerin de alın teriyle bu mesleği yaptıklarını söyledi.

Çelik, halihazırda kurbanlık şartlarına haiz, satışa hazır 3 milyon civarında küçükbaş hayvan stoku bulunduğuna işaret ederek, “İthalata ihtiyacımız olmadığı gibi, küçükbaş hayvan sayısı da yeterlidir.” ifadesini kullandı.

Halen canlı küçükbaş hayvan piyasasında fiyatların kilogram başına 17-19 lira seviyesinde olduğunu anlatan Çelik, şöyle devam etti:

“Kurbanlık şartlarına haiz ortalama 45-50 kilogramlık küçükbaş hayvanın fiyatı 750-950 lira arasında değişiyor. Bu fiyatlar bölge şartlarına göre de farklılık gösteriyor. İstanbul ve Elazığ’daki kurbanlık hayvan fiyatlarının aynı olmasını bekleyemeyiz. Doğu illerinde biraz daha uygun fiyata kurbanlık hayvan satılabiliyor. Geçen sene de kurbanlık hayvan fiyatları 700-750 liraydı. Dolayısıyla fiyatlarda artış söz konusu. Mevcut girdi fiyatlarına ve piyasa değerlerine göre bugünkü enflasyon şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda yüzde 17’yi bulan artışın uygun olduğunu düşünüyoruz.”

DİYANET 2017 KURBAN BAĞIŞ BEDELİ

2017 Kurbanlık fiyatları ile ilgili açıklamada bulunan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü Mustafa Tutkun vekalet kurban bedelinin yurt içinde 850, yurt dışında 600 ₺ olarak belirlendiğini açıkladı.

Yaptığı açıklamada Türkiye’de 275 merkezde, yurt dışında 135 ülke ve 400 bölgede, yaklaşık 275 bin hisse kurban kesimini planladıklarını belirten Tutkun dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların kurban coşkusunu yaşanması için çalıştıklarını dile getirdi.  Diyanet Vakfı’na vekâlet vermek isteyen vatandaşlar için, “Türkiye’den vekâlet vermek isteyen vatandaşlarımızın yurt içinde kurbanlarının kesilmesi için 850 ₺, yurt dışında kurban vekâleti için ise 600 ₺ bedel belirlendi. Yurt dışından kurban vekâletlerini verecek vatandaşlarımız ise 150 avro üzerinden belirlenen rakamlarla, vekâletlerini TDV’ye ulaştırmış olacak.” açıklamalarında bulundu.

Yurt içi ve yurt dışı kurban faaliyetlerinin birebir takip edildiğini ve tamamen İslami usullere göre yapıldığının güvencesini veren Tutkun, bağışların https://bagis.diyanetvakfi.org.tr adresi, anlaşmalı banka, PTT ile TDV il ve ilçe şubeleri, müftülükler ya da mahallelerdeki din görevlileri aracılığıyla vekaletlerin vakfa ulaştırılabileceğini bildirdi.

HÜDAYİ VAKFI 2017 KURBAN BAĞIŞ BEDELİ

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, 2017 yurt içi kurban bağışı bedeli büyükbaş 1 hisse: 1350 ₺, küçükbaş süper koç: 1400 ₺, küçükbaş kıvırcık: 1150 ₺, küçükbaş kuyruklu: 950 ₺ oldu. Yurt dışı kurban bağışı bedeli ise 500 TL  (karşılığı 120 € veya 140 yatırılabiliyor) olarak belirlendi.

2017’de Osmanlı coğrafyası ve üç kıtada kurban kesecek olan Hüdayi Vakfı’na yurt içi ve yurt dışı kurban bağışları https://www.hudayivakfi.org.tr adresi üzerinden yapılabilecek.

Not: Yurt içi kurban kayıtları için yurt içi kurban bürosundan rezervasyon yaptırmadan banka veya internet üzerinden ödeme yapılamamaktadır. İrtibat Tel: 0 (216) 341 05 97

KIZILAY 2017 KURBAN BAĞIŞ BEDELİ

Türk Kızılayı, 2017 yurt içi kurban bağışı bedeli 735 ₺, yurt dışı kurban bağış bedeli ise 500 ₺ (4 taksitli) olarak belirlendi. Kızılay’a bağışlar http://www.kizilay.org.tr adresi üzerinden yapılabilecek.

İHH 2017 KURBAN BAĞIŞ BEDELİ

Ortadoğu’dan Afrika’ya, Balkanlar’dan Uzakdoğu’ya, Orta Asya’dan Latin Amerika’ya kadar 106 ülke ve bölgede faaliyette bulunacak olan İHH, kurban bağış bedeli 620 ₺ olarak belirlendi. Bağışlar https://www.ihh.org.tr adresi üzerinden yapılabilecek.

Kaynak: Ajanslar