Haber Detayı
11 Temmuz 2017 - Salı 19:05 Bu haber 4207 kez okundu
 
3. Uluslararası Malatya Fotokamp Arapgir Kayaarsı Kanyonu
Her iki organizasyonun da gerçekleştirilmesinde büyük bir özveri ile çalışan ve bana destek veren belediyemizin her kademesinde çalışan değerli personelime şahsım ve ilçe halkım adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
KÜLTÜR Haberi
3. Uluslararası Malatya Fotokamp Arapgir Kayaarsı Kanyonu

 

 

 

3. ULUSLARARASI MALATYA FOTOKAMP ARAPGİR KAYAARASI KANYONU BÜYÜK BİR KATILIM VE COŞKU İLE GEÇTİ

Arapgir Belediyesi 06-09 Temmuz 2017 tarihleri arasında iki önemli etkinliği ev sahipliği yaptı.

 İlçemizin kadim kültürünün içinde müstesna yeri olan yemek ve sofra geleneğimizin, günümüzdeki ismiyle Arapgir Gastronomisinin tanıtımı ve gelecek kuşaklara aktarımını sağlamak için 06-09 Temmuz 2017 tarihleri arasında Malatya’nın 3. Uluslararası  Arapgir Kayaarası Fotokamp Buluşması etkinlikleri çerçevesinde  hem Arapgir’e gelen fotoğraf sanatçılarının dikkatini çekmek hem de bu vesile ile Türkiye’nin önemli Gastronomi yazarlarını davet ederek ülke çapında Arapgir’in Yemek Kültürünü tanıttık.

                Arapgir Kadınlar Derneği ve Millet Han’daki yöresel aşçılarımız tarafından hazırlanan içinde Arapgir’e özgü kuru kaymaktan, reyhan, akasya, gelincik, beyaz kiraz, karaçalı, ceviz, mürver çiçeği, alıç çiçeği, hıra çiçeği başta olmak üzere 15 çeşit reçel, sarıçiçek kara kovan balı, ceviz sulusu, Arapgir Reyhanlı Patates peyvazı, Arapgir torba eti (bez sucuğu), yöreye özgü peynir çeşitleri, hamur işleri, salatalar, kavurma, kekikli kıyma ve ekmek çeşitlerinin yer aldığı kahvaltı sofrası ünlü konukların damaklarına hem lezzet verdi hem de bol bol fotoğraf ve tarif alma imkânı sunuldu. Daha sonra ise 41 çeşitten oluşan ve tandır kebabından, Arapgir kızartmasına, akıtma bıcığinden dolamaya, batırmaya, 6 çeşit pilava, 5 çeşit çorbaya, peynirli ekmeğe,  reyhan şerbetinden gelin kız helvasına birçok yöresel menüyü hazırlayarak misafirlerin beğenisine sunduk.  Her iki öğünde hazırlanan menü özellikleriyle ve öyküleriyle uzman aşçılarımızın anlatımı ve sofra düzeni ile uzman gastronomlardan tam not aldı.

            İlçemizde gerçekleştirilen diğer önemli faaliyet ise 3.Uluslararası Malatya Fotokamp Arapgir Kayaarası Kanyonu etkinlikleri oldu. Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (MAFSAD) ile Arapgir Belediyesi tarafından organize edilen, Malatya Valiliği, Arapgir Kaymakamlığı,  Malatya Büyükşehir Belediyesi, MASKİ, İnönü Üniversitesi, Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve STK’lar tarafından desteklenen 3.Uluslararası Malatya Fotokamp'a 5 ülke ve 50 ilimizden 15 bini aşkın kişi katıldı. Bölgede bu güne kadar yapılan en büyük organizasyon olan Fotokamp kapsamında,  Fotoğraf gösterileri, fotoğraf teknik gezileri, çeşitli fotoğraf etkinlikleri, kanyon yürüyüşleri ve sanatsal faaliyetler gerçekleştirildi,  çocuk sanat atölyesi çocuklar için güzel çalışmalara imza attı. Çocuklar, maske boyama, taş boyama, kum boyama, pastel boyama gibi etkinlikler yaparak Fotokamp'ın tadını çıkardılar. Akşamları kamp ateşinin başında ateş başı sohbetleri ve müzik sunumları ile de katılımcılar halay çekerek gönüllerince eğlendiler.

                Her iki etkinliğimizin gerçekleştirilmesinde bizlere katkı sunan ve ilçemize gelerek bizleri onurlandıran gurmelerimizden Metro Gastro Dergisi Editörü A. Nilhan Aras ve fotoğraf ekibine, Türkiye’nin önde gelen yemek dergilerinden Sofra Dergisinden Selenay Kübra Koçer’e, yemek yazarı, program yapımcısı, lezzetçi Ayşe Tüter’e,  Beykent Üniversitesi Gastronomi Bölümünden Akademisyen, Yemek Kültürü Yazarı ve Araştırmacısı Yrd. Doç. Dr. İlkay Kanık’a ve İstanbul’da restoran işletmeciliği yapan Eray Kılıç ile Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Halil İbrahim Kılıç’a,  Arapgir’li Kadınlar Derneği Çalışanlarına ve Millet Hanında görevli aşçılarımıza;

            Fotoğraf Sanatçılarımız Mustafa Ertekin, Faruk Akbaş, Ahu Akbaş, Tamer Günal, Serkan Çolak, Çerkes Karadağ, Erdal Kınacı, Mehmet Özer, Cengiz Karlıova, Ata Yakup Kaptan, Yusuf Aslan, Mino Mghebrishvili, Akaki Pkhakazade, Nurlan Tahirli, Ayhan Aydaş ve diğer fotoğraf üstatlarımıza, çeşitli illerimizden gelerek kampa çadırları ile katılan tüm misafirlerimize;

            Malatya Valiliğine, Malatya Büyükşehir Belediyesine, İnönü Üniversitesine, Arapgir Kaymakamlığına, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, Yeşilyurt Belediyesine, Battalgazi Belediyesine, İl Sağlık Müdürlüğüne, MAFSAD’a, MASKİ Genel Müdürlüğüne, BİLSAM’a, Belleğini Koruyan Kentler Derneğine, Arapgir’li Kadınlar Dayanışma Derneğine, Arapgir Sevgi Derneğine, Arapgir Doğa Sporları Derneğine, Arapgir Postası Gazetesine, Malatya Arapgir Çevresine Kalkındırma Derneğine, Malatya Aşçılar Federasyonuna, Parantez Eğitim Kurumlarına, Şener Dağıtıma, Selen Ofset’e Yunus Karaman’a;

            Her iki organizasyonun da gerçekleştirilmesinde büyük bir özveri ile çalışan ve bana destek veren belediyemizin her kademesinde çalışan değerli personelime şahsım ve ilçe halkım adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Haberin devamını okumak için kaynak linki TIKLAYINIZ

                                                                               

Haluk CÖMERTOĞLU

Belediye Başkanı

Kaynak: http://www.arapgir.bel.tr/icerikdetay.aspx?icerikid=614

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3., Uluslararası, Malatya, Fotokamp, Arapgir, Kayaarsı, Kanyonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı