Haber Detayı
30 Haziran 2018 - Cumartesi 20:27 Bu haber 3331 kez okundu
 
ISKARTA KAYISI'NIN DÜŞÜK FİYATINA ÜRETİCİDEN BÜYÜK TEPKİ
Malatya Ticaret Borsası,ve yetkililerin ıskarta kayısının kg si 25 kuruştan fiatlandırılmasına tepki göstermelerine rağmen fiatta bir değişikliğin olmamasına kayısı üreticisinin tepkisi devam ediyor..
EKONOMİ Haberi
ISKARTA KAYISI'NIN DÜŞÜK FİYATINA ÜRETİCİDEN BÜYÜK TEPKİ

ISKARTA KAYISI'NIN DÜŞÜK FİYATINA  ÜRETİCİDEN  BÜYÜK TEPKİ

 
 

ALİ YİĞİT

Özel Haber

 

Bu yıl ıskarta ( ezilmiş,kalitesi düşük) kayısı fiatının 25 kuruş olmasına tepkiler sürüyor..

Malatya Ticaret Borsası,ve yetkililerin ıskarta kayısının  kg si 25 kuruştan fiatlandırılmasına tepki göstermelerine rağmen fiatta bir değişikliğin olmamasına kayısı üreticisinin tepkisi devam ediyor..

Daha önceki yıllarda 1TL'ye 50 kuruşa toplanan ıskarta kayısının bu yıl 25 kuruşa düşmesi üreticiyi mağdur etmektedir..

4 kilo ıskarta kayısı bir bardak çay ediyor. Bir ton ıskarta kayısı 250 TL  ; düşünün  bir ton kayısının bahçede çarpılıp toplanması için azami 4 işçi gerekir  4 işçinin ücreti ve nakliyesi 250 TL'yi geçiyor..Üreticinin yıl boyunca yaptığı masraf ise cabası..  Kayısı başkenti olmamıza rağmen bir tane kayısı meyve suyu fabrikamız yoktur. Şayet ilimizde kayısı meyve suyu fabrikaları bulunsa üreticiler ilk elden kayısılarını teslim edeceklerdir. Her ne kadar Malatya’nın kayısısı kurutmalık ise de, ıskarta kayısılarımızın değerlendirilmesi için  Malatya’da  kayısı meyve suyu fabrikası olması gerekir dedi..
Her yıl kayısı zamanı gündeme gelen kayısı meyve suyu fabrikasının kurulmaması ilimiz için büyük bir eksikliktir.
Sürekli gündeme gelmesine rağmen bir türlü kurulamayan meyve suyu kayısı fabrikası için defalarca köşe yazısı yazdığını söyleyen Tecde Mah.Muhtarı Ali YİĞİT  son yazmış olduğu köşe yazısına dikkat çekti..

 

Şehrimizin en büyük sorunlarından olan ve ekonomimizin can damarı kayısı lafı nerede geçse herkes kulak kesiliyor. Hani kulak kesilmekte haklı..Çünkü 50 bin ailenin geçim kaynağı olmakla birlikte, binlerce kişiye mevsimlik iş alanı demek..

Bu gün yazıya çıkardığım başlık hatırlatma babında..

Tarih Ağustos 2013  gündeme bomba gibi düşen ve her kesimi heyecanlandıran bir müjde veriyor Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır..

Gelin geriye dönüp habere bir göz atalım..

Malatya Belediyesi tarafından, Organize Sanayi Bölgesi’nde 100 dekar alan üzerine konsantre meyve suyu fabrikası kurulacak.
Çakır: 50 bin ailenin geçimini sağladıkları kayısının sanayileşmesi gerekiyor
Malatya Belediyesi olarak, şehir değişim, dönüşüm ve yenileme çalışmaları ile sosyal ve kültürel anlamda büyük çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Malatya’nın bugününe değil, geleceğine yönelik yatırım ve hizmetlerimiz devam ediyor. Bunlarla birlikte ilimizde doğrudan 50 bin ailenin geçimini sağladıkları kayısımızın sanayileşmesi adına da bir süreden beri çeşitli araştırmalar yapıyoruz.
Başta kayısı üreticilerimiz olmak üzere elma ve domates üreticilerini de sevindirecek ilk ve önemli bir yatırım yapacağız. Belediyemiz iştiraklerinden Esenlik bünyesinde, konsantre meyve suyu fabrikası kurulması konusunda etüd-proje-fizibilite ve yatırım ile ilgili çalışmalar tamamlanmış durumdadır” dedi.
Konsantre meyve suyu fabrikasının temelini bu yıl atmayı planlıyoruz
Malatya Organize Sanayi Bölgesinde kuracakları fabrikanın temelini bu yıl atmayı planladıklarını dile getiren Başkan Çakır, “Öncelikle Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 100 dekar alana kuracağımız fabrikanın temelini bu yıl atmayı planlıyoruz. Kuracağımız bu fabrika da ilk etapta ürettiğimiz meyve suyu konsantrelerini, meyve suyu üreten fabrikalara vermeyi düşünüyoruz” dedi.

Belediye Başkanımız Sn Ahmet Çakır'ın açıklamaları kayısı üreticisinden tutun Malatya'daki herkes  tarafından taktirle karşılandı. Malatya kayısı üreticisi artık ıskarta yani meyve suyu'luk kayısısını birinci elden verecek aradaki fiat farkı üreticiye kalacaktı.

Tarih  Temmuz 2017..

Aradan dört yıllık bir süre geçti..Kayısı meyve suyu fabrikası ile ilgili çalışmaların başlandığına dair olumlu bir gelişme sağlanmadı.Tahminen bu konuda Başkanımız yalnız kaldı..

Yapılacak proje çok büyük yaklaşık 20 Milyon TL'lik bir projeydi..Öyle tahmin ediyorum ki; Esenlik İmar ve İnşaat şirketi gerekli krediyi sağlayamayınca proje rafa kalktı..

Bizim şu yanılgımızı belirtmek isterim..

Bir sene kayısı az olunca para ettiği için kimse kayısı sorununu gündeme getirmiyor.Yani geniş zamanda kimsenin aklına gelmiyor, zor zamanda hemen gündeme getiriyoruz..O zaman da iş işten geçmiş oluyor.

Evet bu yıl yine kayısımızın rekoltesi yüksek..Bu nedenle meyve suyu fabrikaları şurupluk tabir edilen kayısının kilosunu 30-35 kuruştan toplamaya başladı.Haliyle üretici isyanlarda..Masrafını bırakın çarpan ve toplayan işçi parasını kurtarmıyor.Neredeyse toplamasa bahçede kalsa daha karlı olacak..

Kayısımız neden bu halde? Kayısılar olunca gündeme getiriyoruz, kayısılar bitince kimsenin aklına gelmiyor..

Kalıcı çözüm için  elle tutulur bir çalışma yapılmıyor, takibi yapılmıyor, dünkü yazımda belirttiğim gibi herkes kayısıya sahip arıyor..

Sn Bakanım, Sn, Valim, Sn Siyasilerimiz, Sn TSO, Sn Ticaret Borsamız, Sn Belediye Başkanlarım ve değerli kayısı üreticilerimiz. Bu yılı Milad kabul edelim ve öncelikle şu kayısı meyve suyu fabrikası sorununu bir çözüme kavuşturalım..Çok ortaklı şirketler duymuşsunuzdur..

Ticaret Borsası mı olur ,Esenlik şirketi mi olur, Yeşilyurt İş gem mi olur?..Biri fabrikanın kurulması için gerekli çalışmayı yapar fabrikanın kurulma aşamasında hisse satar ve satılan bu hisseler ile fabrika kurulur.Veya  İş gem fabrikayı üstlenir siyasilerimiz ve valimiz de gerekli kredi için aracı olur..

Fabrika kuruldu diyelim..Çeşitli ortaklar bünyesine alarak fabrika daha da işlevsel hale gelir..

 

www.malatyadiyari.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: ISKARTA, KAYISI'NIN, DÜŞÜK, FİYATINA, ÜRETİCİDEN, BÜYÜK, TEPKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı