Haber Detayı
29 Eylül 2020 - Salı 00:44
 
AK PARTİ İSTANBUL İL BAŞKANI BAYRAM ŞENOCAK: “DARBELERİN KARANLIK YÜZÜNÜ GELECEK NESİLLERE AKTARACAĞIZ”
AK PARTİ İSTANBUL İL BAŞKANI BAYRAM ŞENOCAK: “DARBELERİN KARANLIK YÜZÜNÜ GELECEK NESİLLERE AKTARACAĞIZ”
TÜRKİYE'NİN YAKIN TARİHİ Haberi
AK PARTİ İSTANBUL İL BAŞKANI BAYRAM ŞENOCAK: “DARBELERİN KARANLIK YÜZÜNÜ GELECEK NESİLLERE AKTARACAĞIZ”

 
 

Türkiye tarihinin karanlık sayfalarından biri olan 27 Mayıs darbesinin en hazin izlerini taşıyan Yassıada, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” ismiyle yeniden hayat buldu. Yenilenen ismi ve çehresiyle kısa süre sonra milletimizle buluşmaya hazırlanan adaya İl Başkanlığımız tarafından bir ziyaret programı gerçekleştirildi. Ziyaret programına; Genel Başkanvekilimiz Numan Kurtulmuş, Genel Başkan Yardımcılarımız Fatma Betül Sayan Kaya ve Çiğdem Karaaslan, İstanbul Milletvekillerimiz, 3 Kademe İl Yönetim Kurulu Üyelerimiz, 3 Kademe İlçe Başkanlarımız ve Belediye Başkanlarımız katıldı.

Yassıada Artık Demokrasi ve Özgürlükler Adası

ŞENOCAK: “GELECEKTEKİ HEDEFLERİMİZİN DE SOMBOLÜ OLACAK”

Çalışmaların son aşamaya geldiği Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın, darbelerin karanlık yüzünü gelecek nesillere aktaracak en güçlü platform olacağını belirten İl Başkanımız Şenocak, “27 Mayıs darbesinin en hazin hatıralarının yaşandığı, demokrasi tarihimizin en karanlık dönemlerinden birine tanık olan Yassıada, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesiyle artık ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olarak milletimize hizmet verecek. Müzesi, konferans salonu, açık hava sergisi ve çeşitli donatı alanlarıyla adeta yeniden hayat bulan adada çalışmalar son aşamaya geldi. Kısa bir süre sonra inşallah vatandaşlarımızın ziyaretine, ulusal ve uluslararası birçok seminer, konferans ve panele ev sahipliği yapacak. Dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam kararlarının alındığı bu ada, darbelerin karanlık yüzünü gelecek nesillere aktaracak en güçlü platform olacak. Ülkemizin geçmişten bugüne verdiği demokrasi, istiklal ve istikbal mücadelesinin yanında gelecekteki hedeflerimizin de sembolü olacak. Demokrasi ve Özgürlükler Adası ziyaretimiz vesilesiyle, burada idam kararları alınan dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile bakanları Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'yu bir kez daha rahmetle anıyorum” dedi.


İl Başkanımız Bayram Şenocak'ın konuşmalarının ardından "Yassıada" konulu film gösterimi yapıldı. Filmin ardından Genel Başkan Yardımcılarımız Çiğdem Karaaslan ile Fatma Betül Sayan Kaya ve Genel Başkanvekilimiz Numan Kurtulmuş konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda genel ziyaretler yapıldı. 27 Mayıs Müzesi'nde "Yassıada Belgeseli" gösterimi yapıldı. Belgeselde, 27 Mayıs darbesinin ardından Yassıada'da hukuka, insan haklarına ve adalete aykırı yargılama süreci ve Adnan Menderes başta olmak üzere darbe mağdurlarının yaşadığı zorluklar gösterildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, PARTİ, İSTANBUL, İL, BAŞKANI, BAYRAM, ŞENOCAK:, “DARBELERİN, KARANLIK, YÜZÜNÜ, GELECEK, NESİLLERE, AKTARACAĞIZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı