Haber Detayı
21 Nisan 2018 - Cumartesi 22:33 Bu haber 2554 kez okundu
 
CEP TELEFONU RADYASYONUNDAN NASIL KORUNULUR?
SAĞLIK Haberi
CEP TELEFONU RADYASYONUNDAN NASIL KORUNULUR?

Çoğumuz, cep telefonlarımızı gün boyu yanımızda taşıyoruz, cep telefonu bağımlılığı Brezilya gibi ülkelerde günde 5 saate kadar çıkmış durumda. Peki cep telefonu radyasyonundan nasıl korunulur? Radyasyondan korunmak için neler yapmalıyız?

ABD Kanser Topluluğu’nun (ACS) web sitesinde yer alan uyarıya göre, cep telefonları beyin tümörü ve boyun ile baş bölgesinde diğer tümörlerin gelişme riskini artırabilir.

Yüksek seviylere çıktığında radyo ferkans dalgaları dokuların ısınmasına neden oluyor. Mikrodalga fırınların nasıl yiyecekleri ısıttığına bakarak bunu söyleyebilirsiniz.

Cep telefonlarından yayılan eneji vücutta dokuların ısınmarına neden olacak kadar yüksek olmasa da ACS, dikkatli olunmasını tavsiye ediyor. Radyasyonun sağlığa zararını ölçmek için bilim insanları özgül emilim oranı (SAR) değerine bakıyor. Bu cep telefonu kullanımı sırasında vücuda ne kadar radyofrekansının nüfuz ettiğini hesaplamak için kullanılan bir değer.

YÜKSEK RADYASYONA MARUZ KALMAMAK İÇİN NE YAPMALI?

Radyo frekanslarının en yüksek olduğu yer telefonun anteninin bulunduğu kısımdır. Modern telefonlarda antenler cihazın içine gömülüyor. Siz telefondan uzaklaştıkça dalgaların enerjisi de azalıyor.

Çoğu kullanıcı telefonu kullanırken yanağına götürüyor. ACS’ye göre anten baş kısmına ne kadar yakın olusra radyo freakansı enerjisine maruz kalma yoğunluğu da artıyor.

Peki ne tavsiye ediliyor?

  • Telefonda geçirdiğiniz zamanı azaltın.
  • Ahize modunu ya da eller serbest modunu kullanın ve cihazı baş kısmından uzuk tutun.
  • Kulaklık ile kullanmaya özen gösterin.
  • Mümkünse telefonu çekim gücünün en yüksek olduğu durumlarda kullanın. Sinyal gücü azaldıkça telefon daha iyi bir sinyal için daha fazla enerji harcar.
  • Ve tabii SAR değeri düşük telefonları terrcih edin.

SAR DEĞERİ NEDİR?

Specific Absorption Rate – Özgül Soğurma Oranı anlamındaki SAR, akıllı telefonların vücuda yaydığı radyasyon miktarını simgelemektedir. SAR, bilimsel olarak insan vücüdu tarafından absorbe edilen elektro-manyetik radyasyon oranı anlamına geliyor.

TELEFONUNUZ GÜVENLİ Mİ?

CEP TELEFONU İLE İLGİLİ YAZILAR

          Kaynak: ABD Kanser Topluluğu’nun (ACS) web sitesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: CEP, TELEFONU, RADYASYONUNDAN, NASIL, KORUNULUR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı