Haber Detayı
11 Ekim 2020 - Pazar 21:11
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TÜRK SAVUNMA SANAYİ FİRMALARININ DÜNYA PAZARINDAKİ PAYI, SÖZÜ VE GÜCÜ GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşaatın yanında altyapı, konut, tarım, ulaşım, enerji sektörlerinin de kıtanın gelişmesi için kilit öneme sahip alanlar olarak öne çıktığını dile getirerek, yine imalat sektörünün kıtanın ihtiyaç duyduğu, Türkiye'nin güçlü olduğu bir başka alan olduğunu kaydetti.
BİLİM VE TEKNOLOJİ Haberi
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TÜRK SAVUNMA SANAYİ FİRMALARININ DÜNYA PAZARINDAKİ PAYI, SÖZÜ VE GÜCÜ GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR

T

TÜRK SAVUNMA SANAYİ FİRMALARI ARTIK DÜNYA PAZARLARINDA...

 
 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşaatın yanında altyapı, konut, tarım, ulaşım, enerji sektörlerinin de kıtanın gelişmesi için kilit öneme sahip alanlar olarak öne çıktığını dile getirerek, yine imalat sektörünün kıtanın ihtiyaç duyduğu, Türkiye'nin güçlü olduğu bir başka alan olduğunu kaydetti.

 

 

Erdoğan, "Toplu konut inşasında da çok ciddi bir potansiyelimiz vardır. Son 18 yılda TOKİ vasıtasıyla 900 bin yeni konut üreterek insanımızın kullanımına sunduk. Savunma sanayi ise Türkiye'nin son yıllarda adeta destan yazdığı sektörler arasındadır. Son 18 yılda hayata geçirdiğimiz projelerle savunma sanayinde ülkemizin dışa bağımlılığını yüzde 70'lerden, yüzde 30'lara düşürdük. Firma sayımız 56'dan 1500'e çıkarken, savunma sektörünün cirosu da 1 milyar dolardan 11 milyar dolara yükseldi. Türk savunma sanayi firmalarının dünya pazarındaki payı, sözü ve gücü gün geçtikçe artıyor. Dünyanın ilk 100 savunma şirketleri listesinde 7 firma ile temsil ediliyoruz. İHA, SİHA ve TİHA üretimindeyse artık dünyanın ilk 3-4 ülkesi içindeyiz. Tüm bu sektörlerle iş birliğimizi derinleştirebileceğimize inanıyorum." diye konuştu. 

 

 

 

Konuşmasında Nelson Mandela'nın sözünü de hatırlatan Erdoğan, "Afrika'nın en büyük devlet adamlarından Nelson Mandela, özgürlüğe giden 27 yıllık çileli yolculuğunu bakınız nasıl özetliyor. Madiba, 'Büyük bir tepeyi aştığında insanın bulacağı şey, daha aşılacak çok tepelerin olduğudur.' diyor. Bu tespit günlük hayatta olduğu gibi iş hayatında, siyasette, ekonomide, uluslararası ilişkilerde de geçerlidir." değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2003 yılında Afrika açılımının ilk adımlarını attıklarında içerden ve dışardan pek çok eleştiri aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"1000 yılı aşan ortak tarihe rağmen maalesef Türkiye ile Afrika birbirine çok uzak görünüyordu. Ülkelerimiz arasına birçok suni engel örülmüş, ön yargılar hakikatlerin önüne geçmişti. İşe öncelikle bu ön yargıları yıkarak başladık. Afrika halkları ile milletimiz arasında gönül köprüleri kurduk. Afrikalı kardeşlerimizin ülkemizi daha yakından tanıması, Türkiye'nin potansiyelini keşfetmesi için çalışmalar yürüttük. Bunun yanında kıta ülkelerini Türk ürünleri için salt bir pazar olarak asla görmedik. Kazan kazan ve eşit ortaklık temelinde iş birliğimizi her alanda geliştirmenin mücadelesini verdik. Bu süreçte düşünce kuruluşlarımızdan, sivil toplum örgütlerimizden, üniversitelerimizden, kıtayı bilen, tanıyan iş adamlarımızdan istifade ettik. Allah'a hamdolsun aradan geçen süre zarfında aşılmaz gibi görünen nice tepeyi aştık, nice zorluğun üstesinden geldik. Kıta sathında 12 olan büyükelçilik sayımızı 42'ye, ticaret müşavirliklerimizin sayısını ise 26'ya yükselttik. Ankara'daki Afrika büyükelçiliklerinin sayısı da 10'dan 36'ya ulaştı. Diplomatik misyonlarımızın yanı sıra TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı, Anadolu Ajansı, Türk Hava Yolları gibi kurumlarımızla kıtadaki varlığımızı yaygınlaştırdık. İlki 2008 yılında İstanbul'da, ikincisi 2014 yılında Malabo'da olmak üzere iki kez Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi düzenledik. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığım döneminde 28 Afrika ülkesini ziyaret ettim. Uluslararası toplumun milyonlarca insanın dramına gözlerini kapattığı Somali'yi 2011 yılında eşimle beraber ziyaret eden ilk lider oldum. Ahdi altyapımızı güçlendirmek için 47 ülke ile ticari ve ekonomik iş birliği anlaşması, 30 ülke ile yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşması imzaladık." 

Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkelerinize ve halklarınıza İstanbul'dan dostluk ve kardeşlik mesajlarımızı iletiyor, Anadolu'dan Afrika'ya kucak dolusu selamlarımızı gönderiyorum." diye konuştu. ( Haber kaynağı: www.akparti.gov.tr )

 

**************************************************

BUVATAAN HABER

    www.buvatan.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: CUMHURBAŞKANI, ERDOĞAN:, TÜRK, SAVUNMA, SANAYİ, FİRMALARININ, DÜNYA, PAZARINDAKİ, PAYI,, SÖZÜ, VE, GÜCÜ, GÜN, GEÇTİKÇE, ARTIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı