Haber Detayı
18 Ağustos 2017 - Cuma 22:57 Bu haber 2834 kez okundu
 
Diyanet'in Bütçesini Eleştirmek Haddin de Değil Hakkın da değil!
Birgün yazarı Nurcan Gökdemir'in İslam düşmanlığını Diyanet üzerinden kustu. Azınlıklara hitap eden Birgün gazetesinin imansız kadın yazarı Nurcan Gökdemir yazısında bol bol saçmaladı.
TÜRKİYE Haberi
Diyanet'in Bütçesini Eleştirmek Haddin de Değil Hakkın da değil!

 
Hacı Ali Ekber
 
Hacı Ali Ekber
 
 "Bütçe büyüklüğü ve harcamaları ile Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi önemli bakanlıkları bile geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl da rekor harcamalarını sürdürüyor. AKP iktidarlarının gerici ideolojisini hayata geçirmede en önemli araçlarından olan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle yeniden yapılandırılarak etkinliği arttırılan Diyanet, harcamalarıyla 12 bakanlığı geride bırakarak “Tek başına devlet” gibi dev bir bütçe büyüklüğünü kullanıyor." diyen azınlıkların yazarı Nurcan Gökdemir, harcama alanı olmayan 12 bakanlık ile dev kadro ve hitap ettiği geniş halk kesimine hitap eden Diyanet'i karşılaştırma hatası yaptı.

Nurcan Gökdemir ile benzer şekilde sol/azınlıkların sık sık başvurduğu bu karşılaştırma "İstanbul harcamalarıyla 60 ili geçti" demeye benziyor. Cümlenin kuruluşuna baktığınız da "Vayy anasına!" dememek imkansız. Oysa İstanbul 14 milyon nüfusu ile haklı olarak toplasanız 5 milyonu bulmayan 60 il karşısında elbette topunu katlayan harcama yapması bir zorunluluk.

Azınlıklara hitap eden Birgün gazetesi yazarı, Vatikan'ın bütçesini eleştirmek yerine gözünü Diyanet'e dikerek algı operasyonu oluşturmaya yeltendi.

Oysa Diyanet İşleri Başkanlığı kendisine tahsis edilen bütçeyi kendisine tayin edilen usül ve esaslarına göre harcamaktadır. Bunların denetimi ilgili kurumlar tarafından usulüne uygun şekilde yapılmaktadır.Bütün hesapları son derece titiz bir şekilde tutulmaktadır. Aynı şekilde hem Maliye Bakanlığı'na hem de TBMM'ye usul ve kaideler çerçevesinde hesabını vermektedir.  Burada birbirine karıştırılan bir husus var.

Yanlış bilgilendirme manipülasyon ve farklı bir algı oluşturma çabası...

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın veremeyeceği hiçbir hesap yokken Diyanet'in yaptığı harcamaya bakıp aptalca yargılara varan azınlık medyasının Vatikan'ın 500 milyar EURO bütçesi karşısında körler ve sağırları oynaması gerçekten ilginç...

İslam beş vakit namaz ve vazettiği emir ve yasaklarla hayat ile iç içe bir din...

Haliyle 120 bin personel ve on binlerce cami Müslümanların ihtiyaçlarına yetişmede eksik bile kalıyor. 

Oysa Hristiyanlıkta hayatın içinde olmayan bir din ve cemaati olmayan kiliseler karşısında Vatikan'ın dev bütçesi gerçekten değirmenin suyunun nereden geldiği hususunda şüpheleri arttırıyor. 

Yazıda mantık üzerine mantık hatası yapan Gökdemir, "Yedi ay boyunca aylık harcama tutarı 556 milyon ila 743 milyon arasında olan Diyanet’in yıl sonundaki harcamalarının 8 milyar liradan daha az olması beklenmiyor" gibi komik bir iddiada da bulundu.

İçinde bulunduğumuz ay malum Ağustos ve takvim sırası 8.

Geriye kalıyor 4 ay.

8 ay da 500-700 milyon harcamanın geriye kalan 4 ayda nasıl olup da 8 milyar olacağı yazar Gökdemir ile Birgün Gazetesi'nin İslam düşmanlığını göz önüne sermeye yetip de artıyor bile...

Diyanet İşleri Başkanlığı gibi son derece saygın itibarlı bir müesseseyi rencide edecek milletimizin vicdanını yaralayacak böyle bir haberin yapılmasından dolayı azınlıkların yazarı Nurcan Gökdemir'i kınıyoruz.

İşte Nurcan'ın o çirkin yazısı...

 

Bütçe büyüklüğü ve harcamaları ile Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi önemli bakanlıkları bile geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl da rekor harcamalarını sürdürüyor. AKP iktidarlarının gerici ideolojisini hayata geçirmede en önemli araçlarından olan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle yeniden yapılandırılarak etkinliği arttırılan Diyanet, harcamalarıyla 12 bakanlığı geride bırakarak “Tek başına devlet” gibi dev bir bütçe büyüklüğünü kullanıyor.

2.5 milyar daha az 
2016 yılında 6 milyar 517 milyon lira harcama yapan ve harcama büyüklüğü eleştiri konusu olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, bütçe başlangıç ödeneği 6 milyar 867 milyon lira olmasına karşın 2017 bütçesinden aldığı ödenek toplamı 4 milyar 368 milyon lira olarak gösterildi. Ancak yedi ayda yapılan 4 milyar 244 milyon liralık harcama, Diyanet’in bu yıl da rekor harcamalarını sürdüreceğini ve başlangıçtaki büyüklüğe sığmayacağını gösterdi. Yedi ay boyunca aylık harcama tutarı 556 milyon ila 743 milyon arasında olan Diyanet’in yıl sonundaki harcamalarının 8 milyar liradan daha az olması beklenmiyor.

İcracı bakanlıkların önünde
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı döneminde hamiliğini yaptığı ve son günlerde faaliyet alanı daha da genişleyen Diyanet, harcamalarıyla bu yıl da aralarında icracı bakanlıkların bulunduğu 12 bakanlığı geride bıraktı.

Nereye harcandığı belli değil
Sağlık Bakanlığı 2 milyar 406 milyon, İçişleri Bakanlığı 3 milyar 375 milyon, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2 milyar 219 milyon, Kültür ve Turizm Bakanlığı 1 milyar 745 milyon, Ekonomi Bakanlığı 1 milyar 640 milyon, Dışişleri Bakanlığı 1 milyar 497 milyon, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 1 milyar 207 milyon liralık harcamaları ile yedi ayda 4 milyar 244 milyon harcayan Diyanet’in çok gerisinde kaldı. 

Genel bütçeli idarelerin en geç Temmuz ayının sonuna kadar açıklaması gereken ve geçen altı ayda yapılan harcamalar ile ikinci altı ayda yapılacak harcama öngörülerinin yer aldığı Mali Durum ve Beklentiler Raporu da bu yıl yayımlanmadığı için harcamaların içeriği bilinmiyor.

 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Diyanet'in, Bütçesini, Eleştirmek, Haddin, de, Değil, Hakkın, da, değil!,
Yorumlar
Haber Yazılımı