Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 11:22 Bu haber 1286 kez okundu
 
Diyanet, Risale-i Nur'u Kültürel bir eser olduğu için bastı!
Risaleler, doğru ve muteber olması yönüyle değil dini alanla ilgili bir eser olması yönüyle telif hakkı Diyanet’e verilmiştir.
- Haberi
Diyanet, Risale-i Nur'u Kültürel bir eser olduğu için bastı!

Diyanet, Risale-i Nur'u Kültürel bir eser olduğu için bastı!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca koruma altına alındıktan sonra Said Nursi'nin eserlerinden Küçük Sözler, Hastalar Risalesi, Ramazan, İktisat, Şükür Risalelerini de bastı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, müellifi Said Nursi olan Risale-i Nur Külliyatından Küçük Sözler, Hastalar Risalesi, Ramazan, İktisat, Şükür Risalelerinin de basımını gerçekleştirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları arasından daha önceden de, İşârâtü'l-İ'câz, Mesnevî-i Nuriye, İhlâs ve Uhuvvet Risaleleri basılmış, Sözler ve Mektubat da Diyanet Vakfı tarafından yayınlanmıştı.

Bilindiği gibi 26 Kasım 2014 tarihli ve 29187 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Said Nursi'ye ait eserler üzerindeki tüm hak ve yetkiler 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığına verilmişti.

KANUN DİYANET'İ TEKEL HALİNE Mİ GETİRDİ?

Toplumda bilinenin aksine Risale-i Nurların tüm hak ve yetkilerinin ilgili kanun kapsamında Diyanet’e verilmesi bu eseri sadece Diyanet’in basıp satacağı anlamına gelmiyor. Kanun, bilgisayar yazılımlarından musiki eserlerine, yazılı kaynaklardan radyo ve televizyon yapımlarına varıncaya kadar geniş yelpazede ortaya konulan eserlerin orijinalliğini koruma, eser sahiplerinin ve faydalananların manevi ve mali haklarını düzenliyor. Öngörülen usul ve esaslara aykırı yararlanma durumunda cezai yaptırımlar öngörüyor.


6 yayınevinin risale basımına izin verildi.

Yani Risale-i Nurların Diyanetin uhdesine verilmesi "eserin doğruluğu anlamına" gelmediği gibi basma ve yayma hakkından ziyade eserin orijinalliğini koruma hakkından ibaret. Ve bu güne kadar eserleri basmak için müracaat eden 6 yayınevine basım hakkı verildi bile…

ANAYASA MAHKEMESİ DİYANET'İN BANDROL HAKKINI İPTAL ETTİ

 

Diğer taraftan ANAYASA Mahkemesi, Ankara 3'üncü Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nin başvurusu üzerine, Risale-i Nur Külliyatı'nın sadece Diyanetçe basılabilmesini düzenleyen kanun değişikliğini iptal etti.

DİYANET KORUMASINA ALINMASI O ESERİN DOĞRU OLDUĞUNU MU GÖSTERİR?

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan habersiz olan bazı kimseler ve özellikle nurcu dediğimiz saplantılı kişiler bu eserlerin Diyanet’in uhdesine verilmesini o eserin doğruluğuna hamletmekte ve kendilerince bu eserin mükemmelliği nedeniyle Diyanet’in bunu teyit ettiği görüşünü dillendirip kendilerine bir noktada pay çıkarmaktadır.

 

Risaleler, doğru ve muteber olması yönüyle değil dini alanla ilgili bir eser olması yönüyle telif hakkı Diyanet’e verilmiştir. Yoksa aynı kanun kapsamında musikisinden bilgisayar yazılımlarına varıncaya kadar pek çok eser, ilgili eserin muhteva olarak yakın olduğu devlet kuruluşu denetim ve korumasına verilmektedir. 

Örnek vermek gerekirse birçok kilise, havra ve zamanında bar ve pavyon olarak kullanılan bir çok tarihi eser koruma kapsamındadır. Yine pek çok muharref İncil ve Tevrat devlet korumasında müzelerde tutulmaktadır. Ve bunların koruma altına alınması o eserin devletin nezdinde doğru ve muteber olduğu anlamına gelmemektedir.

Bazı nurcu arkadaşlara hatırlatmış olalım da, İncil ve Tevrat'da devlet korumasında olduğuna göre kesin bu kitapların ait olduğu dinlerde doğrudur deyip Hristiyan veya Yahudi olmaya kalkışmasınlar. Devlet için bir eserin doğruluğu veya yanlışlığı değil tarihsel/kültürel anlamı önemlidir. 

 

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Kaynak: Editör:
Etiketler: Diyanet,, Risale-i, Nur'u, Kültürel, bir, eser, olduğu, için, bastı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı