Haber Detayı
08 Ağustos 2017 - Salı 21:24 Bu haber 2090 kez okundu
 
Diyanet, tartışılır kurum olmaktan çıkartılmalı ve bağımsız bir kurum olmalıdır!
Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, "Diyanet İşleri Başkanlığı tartışılır bir kurum olmaktan çıkarılıp bağımsız ve tarafsız kurum haline getirilmelidir" dedi.
GÜNDEM Haberi
Diyanet, tartışılır kurum olmaktan çıkartılmalı ve bağımsız bir kurum olmalıdır!

 
Erdi Karadeniz
 
Erdi Karadeniz
 
Diva-Sen: Diyanet, tartışılır kurum olmaktan
 
çıkartılmalı ve bağımsız bir kurum olmalıdır!
 
 Son zamanlarda dozajı daha da artırılarak tartışma arenasına çekilen Diyanet İşleri Başkanlığının bu pozisyondan en süratli bir şekilde çıkarılması hem kurumun hem de İslam Dininin saygınlığı açısından son derece önem arz etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olan ve vatandaşlarımızın din-i Mübin’i İslam’ı sahih kaynaklarından öğrenmelerini sağlayan, aynı zamanda ibadet yerlerinin yönetimi ile görevlendirilen Diyanet İşleri Başkanlığı, nihayetinde dini temsil eden bir kurum olması münasebetiyle asla tartışma malzemesi haline getirilmemeliydi. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı hizmet alanı itibariyle diğer kurumlara benzemeyen ayrıcalıklı bir yapıya sahiptir.  Kurulduğu günden bu ana dek, milletimizin ve top yekûn ülkemizin manevi ihtiyacını gidermek adına çok çabalar sarf etmiş ve sadece cephede değil aynı zamanda cephe gerisinde de üzerine düşen vazifeyi bihakkın yerine getirmiş getirmeye de devam edecektir. Kurtuluş savaşında necip milletin, din, iman, bayrak, sancak, vatan, toprak vb mukaddesat aşkını doruk noktalara taşıyarak heyecan verici hitabetler de yine bu güzide kurumun gönüllüleri tarafında yapılmıştır.

Diğer taraftan, yurtiçi ve yurtdışında bulunan yüz bine yakın cami ve Kur’an Kurslarıyla beraber Vakıf koluyla da sadece ülkemiz Müslümanlarına değil hatta hiçbir ayrım yapmadan tüm dünya insanlarına insani ve manevi hizmetlerde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığının varlığı inkâr edilemeyecek kadar gözler önündedir. Zira yeryüzü coğrafyasının neresinde olursa olsun tabii afet vuku bulduğunda mahalle ilk intikal edenlerden birisi de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfıdır. Elhasıl, Diyanet İşleri Başkanlığının üstlendiği görev ve çalışmaları kesinlikle küçümsenemeyecek kadar takdire şayandır.

Yeryüzü ve gönüller coğrafyasında bunca güzelliklere imza atmış olan bir kurum rencide edilmemeli, tartışmanın merkezine çekilmemelidir.

Siyaset ve siyasetçiler mutlak surette bu güzide kurumun ali menfaati için hassastırlar. Ancak genel görüntü, siyasetçilerin en fazla ilişkilendirildikleri kurum da Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Her ne kadar siyasi tasallut olmasa da genel kanaat maalesef o doğrultudadır. Filhakika her gelen siyasi otoritenin bir bakanına bağlı duruma getirilmesi söz konusu kanaatin oluşmasına en büyük sebeptir. Oysa siyasiler ve siyasetçiler bu güzide kurumu rahat bırakırlarsa ülke genelinde beraber yaşama kültürü daha da zenginleşecektir.

Bahse konu hususların Diyanet İşleri Başkanlığına ve mensuplarına karşı oluşturduğu nahoş havanın ve kara bulutların dağılması adına talep ettiğimiz düşüncemizi tekrar dile getiriyor ve Diyanet İşleri Başkanlığının tamamen özerk bir yapıya kavuşturulmasını istiyoruz.

Gözbebeğimiz ve olmazsa olmazımız aynı zamanda milli birlik ve beraberliğimizin çimentosu konumunda olan Diyanet İşleri Başkanlığımızın siyasallaşması fayda değil zarar verir.

Diyanet ne kadar siyasallaşırsa liyakat ve ehliyetten o kadar uzaklaşır.

Diyanet ne kadar siyasallaşırsa hak, adalet, ehliyet ve liyakat gibi önemli değerler de bir o kadar yara alır.

Güvene dayalı olmayan liyakat ve ehliyetten uzaklaşan Diyanet asla kendisini yenileyemez.

 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Diyanet,, tartışılır, kurum, olmaktan, çıkartılmalı, ve, bağımsız, bir, kurum, olmalıdır!,
Yorumlar
Haber Yazılımı