Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 18:26
 
Erdoğan'ın Sözleri Yunanistan'ın Zoruna gitti! Son Dakika Ayasofya açıklaması
SON DAKİKA HABERİ: Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, Ayasofya'da yapılacak fetih töreniyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.
DÜNYA Haberi
Erdoğan'ın Sözleri Yunanistan'ın Zoruna gitti! Son Dakika Ayasofya açıklaması

SON DAKİKA HABERİ: Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, Ayasofya'da yapılacak fetih töreniyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Petsas, "Ankara'nın Ayasofya'da yapmaya hazırlandığı etkinlik rahatsız edici ve kınanmayı hak eden bir konu. Ayasofya dünya kültür mirasına ait bir müze olarak kabul ediliyor ve şu anda başka amaçlarla kullanılıyor. Bir meydan okuma olan bu durumu takip ediyoruz" dedi.

Erdoğan'ın sözleri Yunanistan'ın zoruna gitti! Son dakika Ayasofya açıklaması

 

SON DAKİKA HABERİ: İstanbul'un fethinin 567. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunacağının duyurulmasının ardından Yunanistan'dan bir açıklama geldi.

 

"BU DURUMDAN RAHATSIZIZ AMA MEYDAN OKUMAYI KABUL EDİYORUZ"

SKAI TV'ye konuşan hükümet sözcüsü Stelios Petsas, Yunan hükümetinin Ayasofya'da yapılacak bir etkinliği onaylamadığını söyledi. Petsas, "Ankara'nın Ayasofya'da yapmaya hazırlandığı etkinlik rahatsız edici ve kınanmayı hak eden bir konu. Çünkü Ayasofya dünya kültür mirasına ait bir müze olarak kabul ediliyor ve şu anda başka amaçlarla kullanılıyor" ifadelerini kullandı. Ayasofya ile ilgili tartışmaların ilk kez yaşanmadığını hatırlatan Petsas, "Bir meydan okuma olan bu durumu takip ediyoruz. Ancak her zaman uluslararası hukuka dayanan iyi komşuluk ilişkilerini öne çıkaracağız" şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI

İstanbul'un fethi kutlamalarıyla ilgili dün bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fetih Şöleni kapsamında, Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak ve dualar edilecek. Milletimizin fetih sevincini bu programlarla hep birlikte yaşamaya çalışacağız. Bu vesileyle Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi, kahramanlarımızı hürmetle yad ediyorum" ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABERTÜRK
Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdoğan'ın, Sözleri, Yunanistan'ın, Zoruna, gitti!, Son, Dakika, Ayasofya, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı