Haber Detayı
25 Ekim 2019 - Cuma 23:31
 
Genç Evlilik Mağdurlarından TBMM'ye: Sizin Hiç Vizdanınız Yok mu?
Sayıları 16 bine ulaşan genç evlilik mağdurları TBMM'ye seslenerek şu soruyu yöneltti: "Sizin hiç vicdanınız yok mu?"
AİLE - EVLİLİK - YAŞAM Haberi
Genç Evlilik Mağdurlarından TBMM'ye: Sizin Hiç Vizdanınız Yok mu?

 

 

Sayıları 16 bine ulaşan genç evlilik mağdurları TBMM'ye seslenerek şu soruyu yöneltti: "Sizin hiç vicdanınız yok mu?"

  1.  
Genç evlilik mağdurlarından TBMM'ye: Sizin hiç vizdanınız yok mu?

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr 

Sayıları 16 bine ulaşan genç evlilik mağdurları, TBMM'de kendileri için yapılacak düzenlemeyi bekliyor.

İşte genç evlilik mağduru kadınlardan sadece üçünün yürek burkan hikayesi:

Yeşim Küçük

"Eşim uzman çavuştu. Çocuklarımıza iyi bir gelecek kurabilmek için mücadele içindeyken üç çocuk babası eşimi cezaevine attılar. Kadına sahip çıktıklarını iddia ediyorlar ama ben 3 evladımla yapayalnız kaldım. Hem eşim hem babam hem de kayınbabam cezaevinde. Kimsede vicdan kalmadı mı?"

Ayşe Sepet

"10 yıl önce eşimle kendi isteğimle evlendim. 2010 yılında ilk çocuğumu dünyaya getirdiğimde eşim hakkında kamu davası açıldı. Eşime cinsel istismar suçundan 8 sene 4 ay ceza verildi. 2018 yılında eşimi cezaevine aldılar. 3 çocuğumla birlikte ortada kaldım. Bu nasıl kadın korumak? Biz resmi nikahımızı kıyarken devlet neredeydi? Yetkililer artık sesimizi duysun ve kanayan bu yara durdurulsun."

Celile Çukur

"Eşimle 3 yıldır resmi nikahımız var. Onunla severek evlendim. Eşim hakkında kamu davası açıldı. 18 ay cezaevinde kaldı ve serbest bıraktılar. Mahkeme kararıyla resmi nikahımız kıyıldı. Evliliğimizden bir oğlumuz oldu. Şu an bir buçuk yaşında. Bundan 5 ay önce eşime tekrar ceza verildi. 19 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. 5 aydır bir buçuk aylık oğlumla hayat mücadelesi veriyorum ve önümüzde 19 yıl 5 ay daha var."

Kaynak: Yeni Akit Gazetesi

*********************************

 YENİ AKİT İLE İLGİLİ BASINDA ÇIKAN HABERLER

Yeni Akit’ten çocuk evliliğine destek: Helal birliktelik yapan gençler cezaevlerinde çile çekiyor

Yeni Akit, bugünkü nüshasında (30 Ağustos) attığı manşette, çocuk evliliğine destek verdi. Yetkililerden bu konudaki 'mağduriyete' çözüm istedi

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Akit, bugünkü nüshasında (30 Ağustos) attığı “Batıda teşvik, bizde hapis!” manşetinde, çocuk yaşta evliliğinin önünün açılması gerektiğini yazdı. ABD’de nüfus politikası için evlilik yaşının 14’e indirildiğini belirten Yeni Akit, ‘Türkiye’de helal birliktelik için yuva kuran gençler cezaevlerinde çile çekiyor’ diye yazdı.

‘Yetkililer bu yaraya merhem olmalı’

Yeni Akit’in Faruk Arslan imzasıyla yayımlanan manşetinde, “ABD, Genç evlilere her ay 450 dolar yardımda bulunurken, Türkiye’de ailelerinin rızası ile evlenen genç çiftler 8-16 yıl arası hapisle cezalandırılıyor” dendi. Öte yandan söz konusu haberde, “Türkiye’de helal birliktelik için yuva kuran gençler cezaevlerinde çile çekiyor” yorumu yapıldı.

 

Çocuk yaşta evliliğe karşı çıkan mevcut yasanın 3 bin 800 aileyi ‘mağdur’ ettiğini ifade eden Akit, “Aileler yetkililerden bu yaraya merhem olmalarını bekliyor” dedi.

Çocuk evliliğine karşı çıkanlar ‘aile düşmanı’

Almanya, İngiltere, Hollanda, Portekiz, Avustralya, Norveç gibi ülkelerde evlilik yaşının 14’e kadar düşürüldüğünün iddia edildiği haberde Türkiye’de ise ‘eşlerinden’ ayrı kalan ‘kadınların’ sefil bir hayata mahkum edildiği öne sürüldü. Yeni Akit, manşetten verdiği haberinde ise “çocuk evliliği”ne karşı çıkanları “aile düşmanı” olarak niteleyen ifadelere yer vermişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Genç, Evlilik, Mağdurlarından, TBMM'ye:, Sizin, Hiç, Vizdanınız, Yok, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı