Haber Detayı
04 Ağustos 2017 - Cuma 00:41 Bu haber 2925 kez okundu
 
Geri Zekalılar, 'müftülere nikah yetkisi'ni protesto etti!
Eskişehir'de bir grup kadın, Odunpazarı İlçe Müftülük binası önünde toplanarak, müftülere nikah kıyma yetkisi verilmek istenmesini protesto etti.
GÜNCEL Haberi
Geri Zekalılar, 'müftülere nikah yetkisi'ni protesto etti!

 
İsmet Demir
 
İsmet Demir
 
 Müftülerin kıyacağı nikah Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün veritabanı kullanılarak medeni kanuna göre nikah kıyma şartlarına haiz olup olmadığına bakıldıktan sonra kıyılacağı ortada iken bir grup gerizekalı müftülük önünde toplanıp çocuk gelinlerin peydahlanacağını iddia etti.

Oysa Müftüler nikah sadece yetkiden ibaret... Şu ana kadar mevcut nikah kıyma prosedürleri aynen devam ederken tek fark nikah memurları kapsamına müftülerin de dahil edilecek olması.

İLKOKUL MEZUNU MUHTAR BİLECEK FAKÜLTE MEZUNU BİLEMEYECEK ÖYLE Mİ?

Çocuk gelinler bahanesiyle İslam düşmanlığı yapan gruba, "İlkokul mezunu muhtar, lise mezunu gemi kaptanı ve belediye memuru vatandaşın nikah şartlarını tutup tutmadığını bilirken fakülte mezunu Müftünün nasıl olup da nikah kıydığı kimselerin nikaha haiz olup olmadığını bilemez? Bu konuda görüşünüz ne?" sorusuna ise cevap veremedikleri görüldü.

Toplanan grubun gerizekalılığı o kadar belli idi ki nihayetinde nikah kıymadan önce müftüler tıpkı şu an yapılan nikah işlemlerinde olduğu gibi müracaat sonrasında nüfus dairesinden öncelikle başvuranların nikah şartlarını taşıyıp taşımadıklarını kontrol edecek, uygun iseler kendilerine gün verilmesinin ardından şahitler huzurunda kıyılan nikahlar imza ile tespit edilip nüfus müdürlüğüne gönderilecek.

Müftülüklerden gelen bu bilgiler doğrultusunda Nüfus Müdürlüğü ilgili tarafları evli olarak tescil edip yeni nüfus cüzdanlarını kendilerine verirken bu gerizekalıların iddia ettiği şekilde çocuk gelinlerin nasıl olup da peydahlanacağı merak ediliyor.

İşte Gezi Zekalıların Çıkışı...

Eskişehir Kadınları Platformu üyeleri, Hoşnudiye Mahallesi Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi'nde bulunan Odunpazarı İlçe Müftülüğü önünde basın açıklaması yaptı. Ellerinde çeşitli yazıların bulunduğu dövizler taşıyan kadınlar adına basın açıklamasını Yağmur Keçeli okudu.

'LAİK YAŞAMA SALDIRI'


Keçeli, Türkiye Büyük Milet Meclisi'ne sunulan bir tasarıyla evlendirme yetkisi olanlar arasına il ve ilçe müftülüklerinin de eklenmesinin planlandığını söyleyerek şöyle dedi: "Tasarı, kadınların temel hak ve özgürlüklerine yönelik bir saldırı olduğu kadar çocuk istismarını da teşvik ediyor. Bu yasa tasarısı öncelikle Medeni Kanun ile düzenlenmiş alanların, dini bakış açısı ile yeniden şekillendirilmeye çalışılmasına, kadınlar ile çocukların kanun tarafından korunan haklarının gasp edilmesine ve laik yaşama açık bir saldırı niteliğindedir. Bu düzenleme, resmi nikah kıymak değil, çocuklarımıza kıymak demektir. Meclise sunulan bu tasarıya göre, sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların bildirimi nüfus memurlarına sözlü olarak yapılabilecek. Böylece kız çocuklarının istismardan kaynaklanan hamileliklerinin ve yaptıkları doğumlarını bildirilmesi zorunluluğu ortadan kaldırılmış olacak, yaşanan istismarların kayıt altına alınması zorlaşacak, kız çocuğunu hamile bırakan istismarcının tespiti ile bu kişilerin yargılanmasının önü kapatılmış olacaktır. Biz kadınlar daha önce çocuk istismarcısına örtülü af getiren yasa teklifini nasıl engellediysek haklarımıza saldıran, çocuk evliliklerinin ve istismarın önünü açan bu teklifin yasalaşmasına da asla izin vermeyeceğiz."
Yapılan konuşmaların ardından çeşitli sloganlar atan kadınlar, ellerindeki dövizleri müftülük binasının pencerelerine ve giriş kapısı önüne bıraktıktan sonra dağıldı.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Geri, Zekalılar,, 'müftülere, nikah, yetkisi'ni, protesto, etti!,
Yorumlar
Haber Yazılımı