Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 04:37 Bu haber 1362 kez okundu
 
GÖNÜLLER FETHİNİN 566. YILI KUTLU OLSUN
Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, İstanbul’un fethinin 566. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
OSMANLI TARİHİ Haberi
GÖNÜLLER FETHİNİN 566. YILI KUTLU OLSUN

 
 

Ak  Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, İstanbul’un fethinin 566. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.


Başkanımız Bayram Şenocak’ın mesajı şöyle:“İstanbul'un fethi bizim için bir zafer olduğu kadar, sosyal, kültürel ve siyasi sonuçları açısından da dünya tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir.Fetih ile yeni bir çağ kapanıp yeni bir çağ açılmış, köklü medeniyetimiz insanlık tarihine damgasını vurmuştur.

29 Mayıs 1453’te sadece şehir değil, gönüller de fethedilmiştir.Fethin, batılı coğrafi keşifler ve kolonizasyon döneminde insanlığın en acımasız örneklerine tanık olduğu gibi, bir toprağı zorla ele geçirip oradaki etnisiteyi, kültürel formları ve inanç değerlerini sömürgeci bir yaklaşımla yok etmek veya zorla dönüştürmek olmadığı, İstanbul örnekliğinde bir kere daha dünyaya en güzel şekilde gösterilmiştir. 

Kuruluşundan itibaren değişik medeniyetlere, farklı devletlere ve kültürlere başkentlik yapmış olan İstanbul, Fatih Sultan Mehmet Han'ın adaletli ve insan bazlı yönetimi altında hoşgörünün, dayanışmanın, çoğulculuğun ve bir arada barış içinde yaşamanın merkezi olmuştur.

Çağının her türlü ilmiyle en üst düzeyde mücehhez bir yönetici olan Fatih Sultan Mehmet'in yenilikçi, bilimsel ve ileri görüşlü kişiliği ve adil yönetim anlayışı ile köhnemiş bir çağa kazandırdığı insani ve adil çehre, sadece bizim değil, bizzat Batılı düşünürlerin de sitayişle dile getirdikleri bir gerçektir.

İstanbul, binlerce yıllık mazisi ve çağdaş imkanlarıyla, hem bir dünya kenti hem de renkli coğrafi ve kültürel dokusuyla Türkiye'nin özü ve özeti hükmündedir.

Medeniyetimizden aldığımız ışık, tarihimizden aldığımız şuur ve ecdadımızdan aldığımız ilhamla, bugün de bu aziz şehre hizmet etmenin, Fatih'in emanetine hakkıyla sahip çıkmanın mücadelesini veriyoruz.

Yakın zamanda hayata geçirdiğimiz Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı gibi devasa projeler, İstanbul'u dünyanın en önde gelen ticaret, ekonomi, finans, iş, sanat, kültür ve inanç merkezi yapma kararlılığımızın en güzel örnekleridir.

İnşallah önümüzdeki dönemde de, İstanbul’a her açıdan layık olduğu özeni gösterecek, şehrimizi 2023 ve daha ileri hedeflere taşıyacak en güzel plan ve projeleri birer birer gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygularla İstanbul'un fethinin 566. yıl dönümünü tebrik ediyor, bu eşsiz şehri bizlere miras ve emanet bırakan, başta ceddimiz Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere, fethin mimarlarını ve tüm aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, İstanbullulara ve milletimize en kalbi şükran ve muhabbetlerimi sunuyorum."

 

www.akpartiistanbul.com

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÖNÜLLER, FETHİNİN, 566., YILI, KUTLU, OLSUN,
Yorumlar
Haber Yazılımı