Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 02:25
 
Günde 4 Tane Malatya Kayısısı Yerseniz... Etkisi müthiş
Bağırsakları çalıştırıcı etkisi, tok tutucu özelliği, düşük kalorisi ve tatlı krizlerine karşı iyi bir çözüm olması kayısıyı yaz aylarında kilo verme programlarının vazgeçilmez meyvesi haline getiriyor. Günde 4 adet taze kayısı 1 kase yoğurt veya 1 su bardağı kefir ile bir ara öğün olabileceği gibi kahvaltı sofralarında da peynir, yumurta ve yeşilliğin yanında tatlı ihtiyacını da karşılayan iyi bir alternatif oluyor. devamı aşağıda
SAĞLIK Haberi
Günde 4 Tane Malatya Kayısısı Yerseniz... Etkisi müthiş

Günde 4 Tane Malatya Kayısısı Yerseniz... Etkisi müthiş

 
 


Zayıflamaya yardımcı oluyor


Bağırsakları çalıştırıcı etkisi, tok tutucu özelliği, düşük kalorisi ve tatlı krizlerine karşı iyi bir çözüm olması kayısıyı yaz aylarında kilo verme programlarının vazgeçilmez meyvesi haline getiriyor. Günde 4 adet taze kayısı 1 kase yoğurt veya 1 su bardağı kefir ile bir ara öğün olabileceği gibi kahvaltı sofralarında da peynir, yumurta ve yeşilliğin yanında tatlı ihtiyacını da karşılayan iyi bir alternatif oluyor.
devamı aşağıda
 
Orkun Kökçü de 'Türkiye' dedi
 
Ocak'ta bomba patlıyor!
devamı
Bağışıklığı güçlendiriyor

Güçlü bir bağışıklık sistemi daha iyi hmemize yardımcı oluyor, daha enerjik hmemizi sağlıyor, bizi hastalıklardan koruyor. Yeterli ve dengeli beslenme, yeterli su tüketimi ve düzenli uyku güçlü bağışıklık sistemi için şart. Yeterli ve dengeli beslenmenin içerisine mevsim meyvelerini dahil etmek de önemli. Kayısı antioksidan içeriği, vitamin ve mineral örüntüsü ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım ediyor. Özellikle A ve C vitamini sayesinde vücut direncini artırıyor.

Kalbi güçlendiriyor

Potasyum, C vitamini ve posa kalbi korumak için önemli. Kayısı bu üç önemli bileşen sayesinde kalp krizi, inme gibi çeşitli kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor. Ayrıca kan damarlarının ve arterlerin üzerindeki baskıyı azaltarak kan basıncını düşürüyor, fazla kolesterolün birikmesini önleyerek kalbin yükünü hafifletiyor.

Ancak kalp sağlığı için faydalı olan bu potasyum içeriğine böbrek hastaları dikkat etmeli. Çünkü böbrek hastalığında potasyum, fosfor gibi minerallerin kısıtlanması gerekebildiğinden böbrek hastaları mutlaka doktor ve diyetisyene danışmalı.
devamı aşağıda
 
Kansere karşı koruyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz "Kayısı antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerle savaşarak kansere karşı koruyucu özellik gösterir.

 

Özellikle kolon kanserinden korunmada posalı beslenme altın anahtardır ve kayısı posa içeriği ile de öne çıkmaktadır. Hem antioksidan özelliği hem posa içeriği hem de barındırdığı vitamin, mineraller kanserden korunmada etkilidir" diyor.
Bağırsakları çalıştırıyor

Kayısı posa içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkiye sahip. Posa bağırsaktaki atıkların yumuşamasını ve bağırsaktan geçişinin hızlanmasını sağlayarak sindirimi kolaylaştırıyor ve kabızlığı önlüyor.
Demir takviyesi yapıyor

Demir eksikliği anemisi halsizlik, baş dönmesi, sindirim sorunları gibi semptomlarla yaşam kalitesini düşüren ve sık görülen bir sağlık sorunu. Kırmızı kan hücreleri olmazsa organların çalışmasında problemler oluyor.

 


Demir kırmızı kan hücrelerinin yapımı için çok önemli. Kayısı demir içermesi nedeniyle demir eksikliği olanların her gün düzenli kayısı tüketmesi çok faydalı.
Gözleri güçlendiriyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz "Göz sağlığı için özellikle A, C, E vitaminlerden zengin beslenmek önemli ve kayısı bu vitaminlerin hepsini içeriyor.


A vitamini gece körlüğüne karşı koruyucu, E vitamini gözleri direkt olarak serbest radikal hasarından koruyor. Aynı zamanda, kayısıya sarı-turuncu rengini veren karotenoid, beta karoten A vitamininin öncüsüdür. Tüm bu özellikleri ile kayısı göz sağlığı için önemli bir yere sahip" diyor.

Kurusu mu tazesi mi?

Kayısı hem taze hem kuru hem reçel hem meyve suyu olarak tercih edilebilen ve çok çeşitli tüketilebilen bir meyve.


Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz "Taze ve kuru meyve arasındaki fark meyvelerin içerdiği su miktarı. Kuru meyvelerin suyu kurutulduğu için daha yoğun ve tatlı bir tada sahip olur.

Porsiyon kontrolü yaparak kurusu da tüketilebilir ancak mevsiminde taze kayısı yiyerek içerdiği tüm faydalı bileşenlerden yararlanmak ve su oranı yüksek bir meyve yemek ilk tercih olmalıdır.


Günde 4 kayısı yerseniz... Etkisi müthiş
Buna karşın gaz ve şişkinlik sorunu yaşayanlar çiğ sebze meyve yerine pişmiş olanları daha rahat tolere edebileceğinden taze kayısı yerine şekersiz bir komposto yapabilir ve kayısının posasından yararlanabilir" diyor.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Kaynak:https://www.cnnturk.com/saglik/gunde-4-kayisi-yerseniz-etkisi-muthis?page=2


******************************************


Kuru Kayısı Tüketmeniz için 5 Neden!

Tatlı krizlerinin tuttuğu anlarda bir kurtarıcıdır kuru kayısı… Şöyle arası güzelce açılıp bir de içine ceviz koyulunca, en güzel tatlılardan daha lezzetli hale gelir. Gün boyu enerjisini korumayı başaranların küçük sırrı olan kayısı, aslında sık sık tüketmemiz gereken bir besin. Sadece bağırsak tembelliği yaşanan anlarda ya da tatlı krizlerinde değil, sağlık için düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

Kuru Kayısı Tüketmeniz için 5 Neden!

 

Kayısının kurutulması konusunda kafaları karıştıran bir soru var: Kurutulurken besin değeri kaybolur mu? Bu çok yanlış bir değerlendirmedir. Kayısı kurutulurken sadece suyu alınır, yani tadında ve besin değerlerinde bir bozulma olmaz. Suyu tamamen alındığı için 1 kilo kayısı kurusu, ancak 5 kilo kayısıdan elde edilebilir. Diğer kuru meyveler düşünüldüğünde kayısı daha fazla besleyici özellikte bir meyvedir. Beta-karoten yönünden zengin olan kayısı, kalsiyum, silisyum, fosfor gibi mineralleri de içerisinde barındırır. Sadece sabah kahvaltınıza 3 kuru kayısı ekleyerek sağlığınıza etkisini gözlemlemeye başlayabilirsiniz.


Hangi Renk Kuru Kayısı Alınmalı?

Aslında kuru kayısının rengine bakmaksızın her türlüsü faydalı, ancak istisnai durumlar için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Turuncu ve kahverengi renk kayısı arasındaki en temel fark birinde kükürt kullanılıyor olması. Turuncu kayısılarda sahip olduğu rengi koruyabilmesi açısından kükürt dioksit uygulaması yapılır. Bu da özellikle astımı olan kişiler için sorun teşkil eden bir durumdur.

Alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Bunun dışında herhangi bir problem yaratmayacağı için, astım problemi olmayanlar rahatlıkla turuncu kuru kayısıları tüketebilir. Tabi ki organik kuru meyveleri tüketmeyi tercih edenler için önerimiz gün kurusu kayısı tüketmeniz olacaktır.


Sindirim sisteminiz için bir iyilik yapın…

Kuru kayısı faydaları denince birçok kişinin aklına gelen ilk konu kabızlığa iyi geliyor olmasıdır. İçeriğinde bulunan selüloz ve pektik sayesinde bağırsakların çalışmasını ve metabolizmanın hız kazanmasını sağlayan kuru kayısı, kabızlık tedavisi için de uzmanların önerdiği bir besindir. Kronik bir bağırsak tembelliği problemi yaşıyorsanız, bu besini daha fazla tüketmeye özen göstermeniz yararlı olacaktır. Günde 8-10 kayısı tüketerek kabızlık sorunundan kurtulabileceğiniz gibi, yemeklerden önce 2-3 kayısı kurusu tüketip üzerine su içmeye özen gösterdiğinizde hazımsızlık sorununa da çözüm getirebilirsiniz.

Aşırı iştahlıysanız ve yemek yerken kendinizi biraz olsun durdurmak istiyorsanız, öğünlerden önce kayısı kurusu tüketmeniz işinizi kolaylaştırabilir.


Demir eksikliği pek çok sağlık problemine zemin hazırlayabilir…

Kuru kayısı tüketiminin etkilediği unsurlardan biri de anemidir. Eğer kırmızı kan hücrelerinizin seviyesi düşükse ve ilaçlarla buna çözüm üretmek istemiyorsanız, daha fazla kayısı kurusu tüketmenizi öneririz. Uzmanların da demir eksikliğini gidermek için önerdiği besinlerden biri olan kuru kayısı, anemi tedavisi sırasında da destekleyici bir besin maddesi olacaktır.


Ateşli hastalıklar için bir önlem…

Özellikle çocukluk çağında ve gelişim çağında geçirilen ateşli hastalıkların ciddi sorunları beraberinde getirdiğini biliyor olmalısınız. Tam da bu konuda bir kurtarıcı olan kuru kayısı, vücut ısısının düşmesini sağlar. Vücut ısınız yükseldiğinde 3-4 adet kuru kayısı tüketmeyi deneyin. Yavaş yavaş ısının düştüğünü fark edeceksiniz. Mide, karaciğer, kalp ve sinir hastalıkları için de destekleyici olan kayısı, sofranızdan eksik etmemeniz gereken bir besin kaynağıdır.


Daha güzel bir cilt için…

Cildinizin güzelliğine önem veriyor ve her daim kusursuz bir görüntüye sahip olmak istiyorsanız, kayısı favori besinleriniz arasındaki yerini almalı! Hücre yenilenmesini desteklediği için cilt yapısında oluşan bozuklukların giderilmesi konusunda etkili olan kuru kayısı, egzama ya da güneş yanığı gibi problemlerle başa çıkmak zorunda kaldığınız anlarda da yardımcınız olacaktır. Özendiğiniz pürüzsüz ciltlerin altında yatan sebep kayısı olabilir mi?

Kayısı yaprakları da egzama, uyuz, güneş yanığı gibi cilt problemlerinin tedavisi için kullanılabilir.


Formunuzu koruyabilirsiniz…

Kayısı kurusu diyet listelerinin en başında yer alıyor. Bu yalnızca bir tesadüften ibaret değil! Düşük kalorili bir besin olmasından ziyade, onu listenin başına taşıyan şey yağ depolanmasını engellemesi. Eğer kilo vermek istiyor ya da formunuzu korumak için bir çaba gösteriyorsanız, kayısı kurusu gün içerisinde tüketmeniz gereken temel besinlerden biri olmalıdır. Düzenli olarak kuru kayısı tüketmeye başladığınızda daha az acıktığınızı, kendinizi daha enerjik ve tok htiğinizi fark edeceksiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri en iyi şekilde, en az kalorili besinden almasını sağlarken, kilo alımının önüne geçmek mümkün! Üstelik oldukça lezzetli bir şekilde…


Kuru Kayısı Nasıl Tüketilebilir?

Kayısı kurusu tüketiminde bu durum tamamen sizin damak tadınıza göre şekillenmelidir. Eğer yoğurt sevdiğiniz besinlerden biriyse, kayısı ile birlikte tüketmek hiç de fena bir fikir olmayacaktır. Ayrıca meyve salatası yaparak da içerisinde kayısı kurusunu dâhil edebilirsiniz. Bu salata için taze kayısı kullanmak da tamamen size kalmış. Ancak taze kayısı her mevsim bulunamayacağı için, kuru kayısıya biraz daha fazla yönelim göstermelisiniz. Ceviz ve badem gibi kuruyemişlerle birlikte tüketmek tadını güzelleştirirken, besin değerinin de yükselmesine olanak sağlar. Dilerseniz yulaflı salatalar içerisinde de kuru kayısı için yer açabilirsiniz.


Kuru Kayısı Seçerken Neye Dikkat Etmeli?

Kavun koklanır, karpuza vurulur, balığın gözlerinden anlaşılır, peki ya kayısı kurusunun iyisi nasıl anlaşılır? Kuru kayısı alırken en doğru seçimi yapmak isteyenler için birkaç önerimiz var:

Öncelikle yüzeyinin yumuşak olmasına dikkat edin. Sert kayısı kurusunun tüketimi hem zor olur hem de zevk vermez. Dolgun olması da iyi bir kuru kayısı olduğunun göstergesidir. Ayrıca üzerine hafifçe bastırıp yumuşaklığına bakabilirsiniz. Kayısının kokusu da bir fikir verebilir. Olgun kayısının kokusu diğerlerine göre daha tatlı olacaktır.

Kayısı ne kadar iyi olursa olsun, zirai ilaç kullanılmış olması ihtimaline karşı tüketmeden önce mutlaka yıkamanızı öneririz.
 

 Kuru Kayısı Tüketmeniz için 5 Neden!


Kaynak:http://www.unyevizyon.com/kuru-kayisi-tuketmeniz-icin-5-neden/5500/

Editör: ünye vizyon gazetesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Günde, 4, Tane, Malatya, Kayısısı, Yerseniz..., Etkisi, müthiş,
Yorumlar
Haber Yazılımı