Haber Detayı
22 Eylül 2019 - Pazar 02:14
 
HER GÜN BİR ELME YEMENİN SAĞLIĞIMIZA ÇOK ÖNEMLİ FAYDALARI
Elmanın faydaları saymakla bitmez. 2004’te, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nda hizmet veren bilim adamları; boyutlarını da dikkate alarak 100’den fazla gıdanın antioksidan oranını ölçtü. Oluşan listede iki elma çeşidi – Red Delicious ve Granny Smith – sırasıyla 12. ve 13. sırada yer aldı
SAĞLIK Haberi
HER GÜN BİR ELME YEMENİN SAĞLIĞIMIZA ÇOK ÖNEMLİ FAYDALARI

 

İşte Elmanın Şaşırtıcı Faydaları

Elmanın faydaları saymakla bitmez. 2004’te, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nda hizmet veren bilim adamları; boyutlarını da dikkate alarak 100’den fazla gıdanın antioksidan oranını ölçtü. Oluşan listede iki elma çeşidi – Red Delicious ve Granny Smith – sırasıyla 12. ve 13. sırada yer aldı.

Antioksidanlar hastalıkla mücadele etme özelliği olan bileşiklerdir. Bilim insanları, bu bileşiklerin normal hücre aktivitesi sırasında oluşan hasarı önlemeye ve hücre onarımına yardımcı olduğuna inanıyor.

Elmalar aynı zamanda pektin adı verilen lifler içerir (ortalama boyuttaki bir elmada yaklaşık 4 gram pektin bulunur.). Pektin; çözünebilir, fermente edilebilir ve viskoz (selüloz türevlerinin üretiminde yararlanılan bir çözelti) görevi görebilir. Bu özellikler de beraberinde birçok fayda getirmektedir.

Elma Dişleri Beyazlatır ve Daha Sağlıklı Hale Getirir 

Elma elbette diş fırçasının yerini alamaz, ancak elmayı ısırıp çiğnemek, tükürük üretimini uyarır ve bakterilerin seviyesini düşürerek diş çürümesini azaltır. Ayrıca doğal ağartıcı özelliği sayesinde dişleri beyazlatmak için etkili olur.

Elma Yemek Alzheimer’dan Korur

Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırma, elma suyunun Alzheimer riskini azaltabileceğini ve yaşlanmanın beyindeki etkileri ile savaşabileceğini gösteriyor. Çalışmada, elma temelli bir diyetle beslenen farelerin, labirent testlerinde normal bir diyetle beslenenlerden daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.

Elma Parkinson’a Yakalanma Riskini Azaltıyor

Araştırmalar, meyve ve diğer yüksek lifli yiyecekleri yiyen kişilerin, beyindeki dopamin üreten sinir hücrelerinin parçalanmasıyla oluşan Parkinson hastalığına karşı belli miktarda koruma sağladığını gösteriyor. Bilim adamları bunun sebebini, belirtilen yiyeceklerdeki antioksidan miktarına bağlıyor.

Kanserin Her Türlüsüne Karşı Elma!

Amerika Kanser Araştırmaları Derneği’ne göre, Flavonol bakımından zengin olan elmanın tüketimi pankreas kanseri olma riskini 23 oranında azaltıyor. Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar elma kabuğunda karaciğer, kolon ve meme kanseri hücrelerine karşı etkili birkaç bileşimi tespit etti.

Daha önceki bir araştırmaları, elmadaki besin maddelerinin farelerdeki meme tümörü sayısını ve boyutunu azaltabileceğini saptadı. Tüm bunlara ek olarak, ABD Ulusal Kanser Enstitüsü, kanser riskini azaltmak için yüksek miktarda lif alımı önermektedir.

Elma Yiyerek Şeker Hastalığı Riskini Azaltın

Günde en az bir elma yiyen kadınların tip iki diyabete yakalanma riskleri, yemeyenlere oranla 28 daha düşüktür. Çünkü elmalar, kan şekerindeki ani değişimleri önleyen lifler içerir.

Kolesterolü Düşürür

Elmada bulunan lifler, bağırsaktaki yağlarla birleşerek kolesterol seviyesini düşürür ve daha sağlıklı bir yaşamı mümkün kılar.

Elma Kalp Sağlığına İyi Gelir

Geniş çaplı bir araştırmada; yüksek miktarda lif alımının,  damar tıkanmalarına karşı etkili olduğu tespit edildi. Ayrıca elma kabuğunda bulunan bir bileşik, vücuda alınan kolesterolün atardamar duvarlarının üzerinde katılaşmasını da önlüyor. Bu katılaşma önlenmediği takdirde damarlardaki kan akışını yavaşlatacak ve koroner arteri hastalığına yol açacaktır.

Elma yemek, kalp sağlığını korumak için önemlidir.

Safra Kesesinde Taş Oluşumunu Önlemek için Elma Yiyin

Safra kesesi taşları, kolesterolün safrada sıvı halde kalamayacağı kadar fazlalaşıp katılaşmasıyla oluşur. Bu durum obez insanlarda sıklıkla görülür. Safra taşlarını önlemek için, doktorlar kilonuzu ve kolesterol seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olan ve yüksek oranda lif içeren bir diyet önermektedir.

İshal Ve Kabızlığa Karşı Elma İyi Gelir

Eğer ishal veya kabızlık sorunu yaşıyorsanız elma yemeyi denemelisiniz. Elmadaki lif dokular iki durum için de ilaç görevi görebilir. Bu lifler; hem dışkınızdaki fazla suyu emip hem de bağırsak kuru kaldığında nemlendirip boşaltıma yardımcı olabilir.

Hassas Bağırsak Sendromuna İyi Gelir  

Bu sendrom kabızlık, diyare, karın ağrısı ve şişkinlik ile karakterize edilir. Bu belirtileri kontrol altına almak için doktorlar, sütten ve yağlı gıdalardan uzak kalmanızı önerirken, yüksek miktarda lif alımının iyi geleceğini de vurgular.

Hemoroid (Basur) Oluşumunu Önler

Hemoroid, anal kanalda şişen damarlara verilen addır. Hayati bir tehlike oluşturmaz ancak acı çekmenize sebep olur. Damarlar, rektal bölgedeki fazla basınç sebebiyle şişer. Lif dokular, tuvalete daha rahat çıkmanızı sağlayarak hemoroid oluşumunu önler.

Kilonuzu Kontrolde Tutmaya Yardımcı Olur

Aralarında kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve uyku apnesi de bulunan birçok sağlık problemi kilolu olma ile ilişkilidir. Kilonuzu kontrol etmek ve genel sağlığınızı iyileştirmek için, doktorlar lif bakımından zengin bir diyet önermektedir. Lifli gıdalar fazla kalori içermemesine rağmen daha çabuk doymanıza yardımcı olur.

Karaciğeri Toksinlerden Arındırır

İster içeceklerden, ister yiyeceklerden olsun, vücudumuza sürekli olarak toksin alıyoruz ve karaciğerimizin görevi bu toksinleri vücudunuzdan temizlemektir.

Birçok doktor, revaşta olan detoks diyetlerine şüpheyle bakıyor ve yarardan çok zarar verme potansiyeline sahip olduklarını söylüyor. Karaciğeri toksinlerden arındırmak amacıyla elma gibi lif bakımından zengin yiyecekler tüketebilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Kırmızı elma, “quercetin” adı verilen bir antioksidan içerir. Son yıllardaki araştırmalar da quercetin’in özellikle stresli dönemlerinizde zayıf düştüğünüz zamanlarda bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğini kanıtlamıştır.

Katarakt Oluşumunu Önler

Geçmişteki çalışmalar bu konuda fikir ayrılığına sebebiyet vermiş olsa da, son zamanlarda yapılan geniş çaplı araştırmalar elma gibi antioksidan içeren besinler tüketmenin katarakt oluşum riskini 10-15  oranında azalttığını göstermiştir.

 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: HER, GÜN, BİR, ELME, YEMENİN, SAĞLIĞIMIZA, ÇOK, ÖNEMLİ, FAYDALARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı