Haber Detayı
30 Mart 2019 - Cumartesi 05:07 Bu haber 1383 kez okundu
 
İSTANBUL YİNE TARİH YAZDI
Cumhur İttifakı Büyük İstanbul Mitingi, yaklaşık 1 milyon 600 bin İstanbullunun katılımıyla Yenikapı Miting Alanında yapıldı. 31 Mart Yerel Seçimlerine 1 hafta kala Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılımlarıyla gerçekleşen dev buluşmada büyük bir coşku vardı.
SİYASET Haberi
İSTANBUL YİNE TARİH YAZDI

Cumhur İttifakı Büyük İstanbul Mitingi, yaklaşık 1 milyon 600 bin İstanbullunun katılımıyla Yenikapı Miting Alanında yapıldı. 31 Mart Yerel Seçimlerine 1 hafta kala Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılımlarıyla gerçekleşen dev buluşmada büyük bir coşku vardı. Ünlü sanatçıların şarkılarıyla coşturduğu, yerli ve yabancı yüzlerce basın mensubunun takip ettiği mitingde Türk Bayrağını kapan vatandaşların hınca hınç doldurduğu alanda, İstanbul adeta tarihi günlerinden birini yaşadı. 

Milyonların beklediği Başkan Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Binali Yıldırım ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin ardından kürsüye gelerek milyonlarla buluştu. Yenikapı meydanını hınca hınç dolduran vatandaşlar Başkan Erdoğan'ın gelişi ile birlikte büyük coşku yaşadı.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları.

"Ey İstanbul... Sevda nedir bilmezken, sevdalandığım şehir. Gök kubbenin altında nakış gibi işlenen şehir. Ey şehadetlerle alınan, şehitleriyle şahlanan şehir. İstanbul... Seni yürekten selamlıyorum. Ayasofyasıyla, Sultanahmet'iyle, En son Çamlıca'sıyla göz kamaştıran, kıtaları birleştiren İstanbul. Şiirler, resimler yapılan bağrında nice sanatçıyı barındıran İstanbul. Sizi aşk ile selamlıyorum.

ERDOĞAN: "1 MİLYON 600 BİN KİŞİ BURADAYIZ"

Yenikapı bugün yine bir başka güzel. Elhamdülillah. Gözümüzün görebildiği kadarıyla muhteşemsin İstanbul. Bugün sayın Bahçeli'yle AK Parti ve MHP'ye gönül vermiş kardeşlerimle bir kez daha Yenikapı'dayız. Şu anda aldığım rakam 1 milyon 600 bin. Bu şehir Sultan Abdulhamid'in namusudur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün son nefesidir. Merhum Özal'ın rüyasıdır. Merhum Erbakan hocamızın duasıdır. Bu şehir bizim de hizmetkarı olmaktan şeref duyduuğumuz davamız, aşkımız, sevdamız, duamız, her şeyimizdir. Bir çağın kapanıp bir çağın açıldığı bu kadim şehri korumaya devam edeceğiz.

BAYRAĞIMIZI HAZMEDEMEYENLERE CEVABI 31 MART'TA VERİN

Ey İstanbul, 31 Mart'ta göklerinde nazlı nazlı dalgalanan bayrağına tahammül edemeyenlere cevap vermeye hazır mısın? İnşaallah seçimden sonra burada bir de şöyle zaferin şenliğini yaparız. 94'te bu kardeşinizi İstanbul'a Büyükşehir Belediye Başkanı yaptığınız andan itibaren Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde İstanbul'a yapılan her hizmetin takipçisi oldum.

ANKARA MİTİNGİNDE DE REKOR KIRDIK

Bay Kemal sen bu işlerden anlamazsın. Getirdiği kişi İstanbul'un bir ilçesinin Belediye Başkanı. İstanbul gibi şehre rastgele isim yakışmazdı. Onun için biz Binali Yıldırım'ı aday gösterdik. Bakın Ankara'daki mitingimizde de resmi rakamla 450 bin kişi vardı. İzmir'de de aynı şekilde hakkındaki spekülasyonlar hayli fazla olan bir aday gösterdi. Terör örgütü ile el ele, iç içe, geçmişi itibarıyla ne yazık ki kirli bir ismi İzmir'e layık gördüler. Biz orada da hizmetleri olan Zeybekçi kardeşimizi aday gösterdik.

HALİÇ'E YAPTIKLARIMIZ DÜNYAYA ÖRNEK OLDU!

Haliç'te attığımız adımlar dünyada örnektir. Sandalla karşıdan karşıya geçilemezdi. Orada kurduğumuz sistemle Haliç’i arıttık 650 bin metrekare bir alan kazandık böylece. Haliç Kongre Merkezi de böyle oldu. Haliç'i arındırırken oraları da değerlendirdik. Sütlüce'de kesim merkeziydi. Ve ne oldu? O muhteşem Kongre Merkezi yapıldı. Bir anda etraf değişti. Bay Kemal de geldi orada aday tanıtımı yaptı!

HARBİYE'Yİ YAPTIRMAMAK İÇİN DİRENDİLER AMA...

Bak bunlar bize Harbiye'deki kongre merkezini de yaptırmamak için uğraştılar. İsteseniz de istemeseniz de yapacağız dedik yaptık. Muhsin Ertuğrul yanında. Orayı da büyüttük. Bu, zeka, plan proje meselesi. Çalışırsan, düşünürsen olur. Ve bu mesele aşk meselesi aşk!

BAK SANA BİR MÜJDE, ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ'Nİ DE YAPIYORUZ

Bak sana bir müjde daha vereyim. Atatürk Kültür Merkezi'ni de kısa sürede bitireceğiz. Ama sizlerin yaptığı gibi bir AKM değil. Her yönüyle muhteşem. Herhalde bitirdikten sonra orada bir konserimize gelirsin. Değil mi? Ankara'dakine gelemiyor bakın! Orada külliyede bir kongre merkezimiz var.

FAZIL SAY 29 EKİM'DE KONSER VERECEK

İnşaallah 29 Ekim'de orada Fazıl Say'ın bir konseri olacak. Konserde kendisinin bir bestesi olacak. Ya bunlar bizim değerlerimiz ya. Gelin tek millet olalım. Bizim derdimiz "Sen hangi zihniyettesin" değil. Yaklaşık 6 katrilyon lira maliyeti olan Tuzla Biyoteknoloji kampüsünü kuruyoruz.

Tarihi yarımada restorasyon seferberliği başlatacağız. İstanbul'da turizm geliri ilk sırada zaten ama daha da artış olacak.

Hedefimiz 500 milyon dolar film ihracatını doğuracak bir film platosu kurmaktır.

22 İLÇEYE MÜJDE

22 ilçede yeni kent meydanları oluşturacağız, Avrupa'da 7, Asya'da 11 olmak üzere seyir terasları oluşturacağız. Kıyı şeritlerini kesintisiz ve engelsiz şekilde düzenleyeceğiz. Sarayburnu’nda yolu yerin altına alarak şehrimize Gülhane Parkı ile denizi birleştireceğiz. Ve yol buraları bölmeyecek ve yeni bir meydan daha kazanmış olacağız. Adalara elektrikli fayton dönemini getiriyor ve o istenmeyen görüntüleri tarihte bırakıyoruz.

SEÇİME GİDERKEN DOLARLA OYNAYANLARA

Bakın şimdi seçime az bir zaman kala dolar kuruyla ilgili spekülasyonlar yapılıyor. Bakın buradan ilan ediyorum. Provokatif eyleme girenler bedelini çok ağır ödeyecek.

HEPSİNİ TANIYORUZ, FATURASINI KESECEĞİZ

Seçimin arifesinde döviz eylemleri içine girenlere sesleniyorum. Hepinizin kimliğini biliyoruz. Neler yaptığınızı biliyoruz. Şuan BDDK bazı adımlar attı. Ama şunu bilin ki seçim sonrası bunun faturasını çok ağır keseceğiz. Provokatif eylemlere girenler bunun bedelini ödeyecek. Piyasadan döviz toplayın, döviz yükselecek şöyle böyle olacak diyenler. Bunların hesabını soracağız. Bizim paramız Türk lirası. Buna sahip çıkacağız. Bunların oyununa gelmeyeceğiz.

İSTANBUL, CUMHUR İTTİFAKI'NIN HASSASİYET VE HAYSİYET MERKEZİDİR"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de konuşmasında, "İstanbul, Türk milletinin namus timsalidir. Hiçbir hedef bu aziz kentimize musallat olmaya cüret ve cesaret edemeyecektir. Camilerimize, minarelerimize, ezanımıza, bayrağımıza, vatanımıza kem gözle bakan kim varsa ya o gözü oyarız ya da o gözün bulunduğu melanet bedeni harabe bina gibi yıkarız" dedi. 

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nin ülkeye, millete, İstanbul'a, milli birlik ve bekaya, hayırlı sonuçlara vesile olmasını Allah'tan niyaz eden Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti: "İstanbul, sıradan bir şehrin adı değildir. İstanbul, tarihtir, medeniyettir, kardeşliktir, fetihtir. Nitekim dünyanın en büyük Türk-İslam kentidir. Beşeriyetin gözü, İstanbul'un üzerindedir. Mazlumların kulağı, İstanbul'a çevriktir. Masumların kalbi, İstanbul için çarpmaktadır. İstanbul, Kudüs'ün kardeşidir, Kerkük'ün kaderidir, Kaşgar'ın umududur, Akşemsettin'inden Bişkek'e, Üsküp'ten Halep'e, Hicaz çöllerinden Asya Stepleri'ne, Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar bütün Türk ve İslam yurtlarının son siperidir. Bu siper düşerse, Türkiye'miz gider. Tarihimiz sükut eder, milli ümitler söner.

Yeni Zelanda'da camileri kundaklayıp Müslümanları şehit eden canilerden birisinin Türk milletine açıkça "Boğaz'ın batı yakasında herhangi bir yerde yaşamayı dener, Avrupa'ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. Konstantinopolis'e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya, minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol tekrar Hıristiyan şehri olacak." dediğini ifade eden Bahçeli, şunları kaydetti:

"Şu anda Boğaz'ın batı yakasındayız. Avrupa Kıtası'ndayız. İşte buradayız, Yenikapı'dayız. Ey katiller gelin de görelim, gelin de dedeleriniz gibi sizi aynen yerin dibine indirelim. Konstantinopolis diye bir yer yoktur. Bununla birlikte Kürdistan diye bir yer de asla olamayacaktır. İstanbul, Müslüman Türk milletinin namus timsalidir, hilalimizin şerefidir. Hiçbir müstevli emel ve hedef bu aziz kentimize musallat olmaya cüret ve cesaret edemeyecektir. Camilerimize, minarelerimize, ezanımıza, bayrağımıza, vatanımıza kem gözle bakan kim varsa ya o gözü oyarız, ya da o gözün bulunduğu melanet bedeni harabe bina gibi yıkarız."

"TEHDİT AYNIDIR, SENARYO AYNIDIR, OYUN AYNIDIR"

"Milli beka" denildi mi keyfi kaçanların, Türk ve İslam'ın karşısındaki çetin ve dehşet verici tehlikeleri görmezden, duymazdan, bilmezden gelen yabancı uzantılar olduğunu dile getiren Bahçeli, "Zaman değişip aktörler farklılaşsa da, tehdit aynıdır, senaryo aynıdır, oyun aynıdır, hesap aynıdır, komplo aynıdır, saldırılar tıpa tıp birbirine benzemektedir.

PKK/PYD/YPG/FETÖ'nün kanlı, kahpe ve kiralık tetikçi olarak seçilmesi vahşetin küresel elebaşlarına nüfuz etmiş Türk ve İslam düşmanlığının yegane sebeplerinden birisidir. Türkiye'yi yıkmak istiyorlar, yıktırmayacağız. Türk milletini bölmek istiyorlar, böldürmeyeceğiz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, tek yürek, tek bilek, tek nefes halinde Türk milletinin gücünü dosta da düşmana da göstereceğiz" diye konuştu.

"Buradan şer ve zillet emellere sesleniyorum" diye konuşan Bahçeli, "Sakın aldanmayın. Yanlış hesap yapmayın.

Hesap hatasının bedelini Malazgirt'te, Mohaç'ta, İstanbul'un Fetih'inde ödediniz. Müslüman Türk'e kefen biçmenin bedelini Çanakkale'de, Anafartalar'da, İzmir'de ödediniz. O günkü ruh ölmedi, bugün burada Yenikapı'da yaşıyor. Hevesiniz boşuna, çabanız beyhudedir. İhanet çemberi ve kuşatma mutlaka kırılacaktır. Türk milleti mutlaka selamete çıkarılacaktır. Zillet İttifakı'nın kumpasları muhakkak çürütülecektir." ifadelerini kullandı.

"BİNALİ YILDIRIM ZİYADESİYLE LAYIKTIR"

Bahçeli, İstanbul'un ehline emanet edilmesi gerektiğini anlatarak, İstanbul'un tecrübeyle, birikimle, olgunlukla, sağduyuyla parlak projelerle cumhurun ruh köküyle Cumhuriyet'in kazanımlarıyla gelecek beş yıla hazırlanması gerektiğini söyledi. Bunu başaracak ismin ise Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım olduğunu vurgulayan Bahçeli, "Soyadı gibi iş yapan, tevazu sahibi, erdem sahibi, deneyim sahibi, devlet ve siyaset hayatımızda mümtaz ve muhterem bir yeri bulunan Sayın Binali Yıldırım İstanbul'un şehremini olmaya hem namzet hem de buna ziyadesiyle layıktır" diye konuştu.

ŞENOCAK: AMACIMIZ DAHA GÜÇLÜ BİR İSTANBUL

Büyük İstanbul Mitingi öncesinde yaşanan hummalı hazırlık dönemini en ince ayrıntısına kadar yöneten İl Başkanımız Bayram Şenocak, ulusal kanalların canlı yayınlarına katılarak miting hakkında açıklamalarda bulundu. Daha sonra kürsüye gelen İl Başkanımız selamlamanın ardından son günlerde muhalefetin sıkça dile getirdiği anket sonuçlarına atıfta bulunarak, “Diyorlar ki anketler ne sonuç gösteriyor? Diyoruz ki anket bugün Yenikapı’da yapılan gösteridir. Anketlerin neyi gösterdiğini bugün burada tüm İstanbul, tüm Türkiye görüyor” dedi.

İl Başkanımız Bayram Şenocak, sözlerine şöyle devam etti:

“Değerli kardeşlerim biz hamdolsun, tüm teşkilatlarımızla, tüm kardeşlerimle beraber aylardır gece gündüz gayret ettik. Her noktaya ulaşmaya çalıştık. Amacımız daha güçlü bir İstanbul, daha güçlü bir Türkiye...

Değerli kardeşlerim şurada bir haftamız kaldı. Bugüne kadar birçok çalışmayı yaptık. Ama final önemlidir.

Bugün gelinen noktada önümüzdeki süreci çok aydınlık görüyoruz. Çünkü bizim sahada yapmış olduğumuz çalışmada yaklaşık 4 milyon 200 bin hanemizin kapısını teker teker çalarak, tüm enerjimizle, tüm benliğimizle dokunmadık gönül bırakmamaya gayret ettik. Hamdolsun mükemmel bir teveccüh, mükemmel bir karşılama gördük, bize gönüllerini açan, bize evlerini açan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Milletle alakası olmayan bir millet ittifakından bahsediyorlar biliyorsunuz. Bir de bizim Cumhur İttifakımız var. Bizim Cumhur İttifakımızın adayı tecrübeli bir isim. Bugüne kadar rüştünü ispat etmiş, başarı hikâyesi olan bir kişi Binali Yıldırım.

Karşısında da bir çaylak… Bol keseden vaatlerde bulunuyorlar ama kendi vaatleriyle de çelişki içindeler. “Suyu ucuzlatacağız” diyor, 2018’de belediye meclisinde suyun ucuzlatılmasına hayır oyu verdiler. Öğrencilere burs vereceğiz diyorlar, 2008’de İBB’nin verdiği bursları mahkemeye götürüp iptal ettirdiler. İstanbullular bunların hesabını 31 Mart’ta soracaktır.

Bugün İstanbul, Yenikapı’da yeni bir tarih yazıyor! Bugün burada Yenikapı ruhu, bir kere daha şahlanıyor. Önce vatan, önce bayrak diyenler, Gönül belediyeciliği diyenler… Memleket işi gönül işi diyenler… Türkiye sevdalısı, İstanbul sevdalısı, Binali Yıldırım diyenler, yeni bir destan yazıyor.”

İSTANBUL’A YILDIRIM SÖZÜ

Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Binali Yıldırım da Yenikapı’da düzenlenen Cumhur İttifakı Büyük İstanbul mitinginde konuştu. Binali Yıldırım: "Size daha mutlu, daha huzurlu, daha güvenli bir şehir, bir İstanbul sözü veriyorum. İşte, bu söz Yıldırım sözüdür. Yapacağımız raylı sistemlerle seyahat etmek, ulaşım İstanbul'da eziyet olmaktan çıkacak, bir eğlenceye dönecek" dedi

İşte Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

Sayın Cumhurbaşkanım, MHP'nin Sayın Genel Başkanı, Türkiye sevdalısı kardeşlerim Yenikapı ruhunu yaşatan aziz İstanbullular. İstanbul sen Türkiye'nin aklısın, gayretisin, ruhusun, kalbisin. İstanbul, sen şehirlerin şahısın. İstanbul sen şehirlerin sultanısın. İstanbul Fatih Sultan Mehmet'in fethettiği, Mimar Sinan'ın süslediği, Mustafa Kemal'in kurtardığı, Recep Tayyip Erdoğan'ın ayağa kaldırdığı İstanbul...

"CUMHUR İTTİFAKI O GECE KURULDU"

Sevgili İstanbullular 15 Temmuz'da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, dirayetiyle, liderliğiyle hainlere o gece hak ettikleri cevabı verdiğinde Cumhurbaşkanımızdan sonra ilk görüştüğüm lider Sayın Devlet Bahçeli oldu. Yenikapı'ya ruh veren 15 Temmuz ittifakı, Cumhur İttifakı esasında o gece kuruldu. Şimdi de beka için milli karar, cumhur için istikrar diyen MHP, Devlet Bahçeli ve cumhurun Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a bu ittifakı İstanbul'un, cumhurun geleceği için devam ettirdikleri için kendilerine şükranlarımı sunuyorum.

"İSTANBUL 1 NİSAN'I KARŞILAMAYA HAZIR"

Allah'ın izni ile bu mübarek şehri nasıl canlandırdıysak Cumhuriyetin 100. yılında da İstanbul'u dünyanın yıldızı yapacağız. İstanbul hazır mısın? 31 Mart'ta evet diyor muyuz? Yıldırım hızıyla herkesin mutlu olacağı İstanbul'u ve İstanbulluların hakkını alacağı bir yönetimi inşaallah ortaya koyacağız. Bu muhteşem tablonun önünde saygı ile eğiliyorum. Bu muhteşem tablo bize bir şey diyor; İstanbul 1 Nisan'ı karşılamaya hazır diyor.

"YENİKAPI'DA SİZLERİN HUZURUNDA SÖZ VERİYORUM"

Sergilediğiniz bu muhteşem tablodan gurur duyuyoruz, güç alıyoruz. Şuana kadar nasıl çalıştıysam nasıl liderimizle yolları bölüp gönülleri birleştirdiysek hava yolunu halkın yolu yaptıysak muhteşem eserleri, Marmaray'ı Avrasya Tüneli'ni hızlı treni, dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'a nasıl kazandırdıysak, gelecek 5 yılda da sizin desteğinizle Aziz İstanbul'a aynı kararlılıkla hizmet edeceğime Yenikapı'da sizlerin huzurunda söz veriyorum.

"TÜRKİYE'NİN RUHU BURADA"

Etrafta terör var, savaş var, kötülük var, bölmek ve ayırmak isteyenler var. Burada da Yenikapı ruhu var. 15 Temmuz'da yenilmeyen Türkiye'nun ruhu burada. Siz bu meydanı doldurdukça ne hainlere yeniliriz, ne de ekonomimize saldıranlara eyvallah ederiz. Bu milletin kim olduğunu hala öğrenemediler. Bu millet iyiliğin ve güzelliğin temsilidir. Türkiye insanlığın, merhametin son kalesidir. Aziz İstanbullular, hanımefendiler, beyefendiler, sevgili gençler, çocuklar, kıymetli kardeşlerim 1 hafta sonra sandığa gidiyoruz. Nasıl bir İstanbul'da yaşamak istediğinizi cümle aleme göstermeye hazır mısınız? Mühür sizde, sandıktan kardeş İstanbul çıkacak buna var mısınız?

Size daha mutlu, huzurlu ve güvenli bir İstanbul sözü veriyorum. Bu söz yıldırım sözüdür. Kalbi İstanbul için atan Türkiye sevdalısı kardeşlerim. İçiniz rahat olsun ışıl ışık, yeşile doymuş, çiçekle ağaçla hemhal olmuş, çok üreten, kazanan, kolay ulaşan, huzur içinde yaşayan bir İstanbul hepimizin hakkı. Yolları böleriz, Türkiye'yi böldürtmeyiz bunu herkes böyle bilsin. İstanbullular, her yere rahat ulaşacaksınız. İstanbul'da trafik, ulaşım çile olmaktan çıkacak, eğlenceye dönüşecek.

"FİNALİ BİNALİ İLE YAPALIM MI?"

Anneler, çocuklarınız en güzel anaokuluna gidecek çünkü bunu hak ediyorsunuz. Müjde veriyorum; İstanbul'da isteyene iş, kendi işini kurmak isteyene destek bizden. Gelin İstanbul'da bu şehri akıllı şehir yapalım. Bu uğurda birlikte çalışmaya, gençler benim kankam olmaya var mısınız? Finali, Binali ile yapalım mı? Finalde Binali ile yola devam edelim mi?

www.akpartiistanbul.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTANBUL, YİNE, TARİH, YAZDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı