Haber Detayı
29 Temmuz 2017 - Cumartesi 20:57 Bu haber 2402 kez okundu
 
Malatya'nın Minbit Toprakları Suya Kavuşturulmaya Devam Ediliyor
§ ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI MALATYA’NIN MÜNBİT TOPRAKLARINI SUYA KAVUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR… § KAPIKAYA TURGUT ÖZAL BARAJI SULAMASI İLE 40 BİN DEKAR ZİRAİ ARAZİ SUYA KAVUŞACAK…
TARIM ve HAYVANCILIK Haberi
Malatya'nın Minbit Toprakları Suya Kavuşturulmaya Devam Ediliyor

Ülkemizin dört bir yanını baraj ve göletlerle donatan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Malatya’da inşa ettiği tesislerle münbit toprakları suya kavuşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda tesis edilen Kapıkaya Turgut Özal Barajı Sulaması ile 40 bin dekar zirai arazi suya kavuşacak.

Projede Fiziki Gerçekleşme Oranı  Yüzde 93’e Ulaştı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün Malatya’da inşa ettiği dev yatırımlar arasında yer alan Kapıkaya Turgut Özal Barajı Sulaması Projesi’nde yüzde  
93 fiziki gerçekleşme sağlandı.

Projenin ilk aşamasında 15 bin dekar alana sulama suyu sağlanmış olup, yılsonu itibariyle toplam 40 bin dekar zirai arazi sulamaya açılacak.

 “Milli Ekonomiye Yılda 30 Milyon 800 Bin TL Katkı Sağlamayı Hedefliyoruz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Malatya’da sulama konusunda çok ciddi yatırımlar yaptıklarının altını çizerek şunları söyledi:

“Malatya’nın en önemli barajlarından biri olan Kapıkaya Turgut Özal Barajı’nı 2012’de hizmete açmıştık. Şimdide 58 milyon TL yatırım bedeline sahip sulama projesini tamamlama aşamasındayız. Kapıkaya Turgut Özal Barajı’ndan alınacak su ile bölgedeki zirai araziler modern sulama sistemine kavuşacak.  Projeyle milli ekonomiye yılda 30 milyon 800 bin TL katkı ve yaklaşık 5 bin kişiye de istihdam sağlamayı hedefliyoruz.”

Saygılarımızla,

Orman ve Su İşleri Bakanlığı
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Tel   : 0312 207 67 37/38
Faks: 0312 207 67 87
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatya'nın, Minbit, Toprakları, Suya, Kavuşturulmaya, Devam, Ediliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı