Haber Detayı
07 Nisan 2019 - Pazar 03:13 Bu haber 812 kez okundu
 
On binlerce süresiz nafaka mağduru sandığa gidemedi
5-10 oyun bile sonuçları belirlediği 31 Mart seçimlerinde, nafaka sorunu çözülemediği için tutuklanma korkusundan 100 bin kişinin oy kullanmaya gitmediği düşünülüyor.
GÜNDEM Haberi
On binlerce süresiz nafaka mağduru sandığa gidemedi

On binlerce süresiz nafaka mağduru sandığa gidemedi

5-10 oyun bile sonuçları belirlediği 31 Mart seçimlerinde, nafaka sorunu çözülemediği için tutuklanma korkusundan 100 bin kişinin oy kullanmaya gitmediği düşünülüyor.

 Eski eşine nafaka ödeyemediği ve bu yüzden biriken nafaka ödemelerinden dolayı, hakkında çıkan tutuklama kararı sebebiyle 31 Mart Yerel Seçimlerinde sandığa gidemeyip oyunu kullanamayan nafaka mağdurları demokratik haklarından da mağdur edildiler. Öte yandan; nafaka sisteminin geliştirilmesi ve sistemdeki sorunların giderilmesi amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı işbirliğinde 10 Ekim’de düzenlenen “Süresiz nafakaya adil süre çalıştayı” ile başlayan çalışmalardan, aradan geçen 6 aya yakın sürede herhangi bir sonuç çıkmadı.

FEMİNİSTLERİN ÇAĞRILDIĞI ÇALIŞTAY SULANDIRILDI

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu Yöneticileri Mesut Arabul ve İlhan Engincan, konuya ilişkin, “Nafaka hapsi konusunda devam eden 100 bin üzeri icra dosyasının olması seçimlerde oy kullanamayanların hakkının gasp edildiğini göstermektedir. Bu gasp hem yerel seçimlerin sonuçlarını etkilemiş hem de insanların vatandaşlık hakkını kullanamamasına sebep olmuştur. Aile ve Adalet Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen süresiz nafakaya adil süre çalıştayı, kanunun çıkması yerine seçim sonrasına ertelenmesine neden olmuştur. Konunun muhatapları yerine feminist dernekler ve mor çatı üyeleri davet edilerek süreç sulandırılmıştır. ‘Süresiz Nafaka’ ve ‘Çocuk Haczi’ konusunda adil kanun çıkması için konunun muhatabı bizler acil şekilde davet edilmeli, dinlenmelidir. Bizlere danışılmadan çıkacak kanun mağduriyetleri bitirmeyecek, aksine mağduriyetlerin devam etmesini sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

MAĞDURLAR SANDIĞA GİDEMEDİ

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu Yöneticileri Mesut Arabul ve İlhan Engincan, “Oy kullanmak vatandaşlık haklarından en önemlisidir. Kişinin hür iradesi ile oy kullanabilmesi devletin sorumluluğundadır. 1 oyun bile etki ettiği seçimlerde nafaka hapsi çıkmış vatandaşların, ‘içeri alınacağım’ korkusundan dolayı oy kullanmaya gidemediği görülmüştür. Oy kullanmaya gidenler de tespit edilip, içeri alınmıştır. Vatandaşın oy kullanma hakkı gasp edilmiştir” şeklinde konuştu.

Kaynak:Yeni Akit Gazetesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: On, binlerce, süresiz, nafaka, mağduru, sandığa, gidemedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı