Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 01:52 Bu haber 1045 kez okundu
 
ORTADOĞU'DA ABD - İRAN GERİLİMİ
Körfez’deki ABD-İran gerilimi ve gündemdeki sorular. ABD İran’ı vurdu vuracak derken ilk atak Tahran’dan geldi. Geçen ay İran’ın ABD’ye ait bir İHA’yı düşürmesinin ardından ABD Başkanı Trump bu ülkeye yönelik ‘vur’ emrini son anda iptal ettiğini söyledi…
ORTADOĞU ve AFRİKA Haberi
ORTADOĞU'DA ABD - İRAN GERİLİMİ

 

Körfez’deki ABD-İran gerilimi ve gündemdeki sorular.

ABD İran’ı vurdu vuracak derken ilk atak Tahran’dan geldi. Geçen ay İran’ın ABD’ye ait bir İHA’yı düşürmesinin ardından ABD Başkanı Trump bu ülkeye yönelik ‘vur’ emrini son anda iptal ettiğini söyledi…

Trump’ın Twitter üzerinden İran’a esip gürleyip bir türlü yağmaması, İran tehdidini kullanıp milyar dolarlık silahlar sattığı Körfez’deki müttefiklerinin canını bir hayli sıkıyor tabi ki.

Trump, Körfez’deki müttefiklerinin canını sıkan başka şeylerde söylüyor. Mesela, şayet Tahran yönetimi nükleer silah üretme niyetinden vazgeçerse ABD ve İran’ın yeniden dost olacağını, İran’ın eski güçlü müreffeh günlerine dönebileceğini söylüyor.

Körfez’deki müttefikleri açısından gerçekten can sıkıcı bir durum bu.

Peki ABD, şayet dar kapsamlı da olsa İran’ın bir şekilde vurulması gerektiğini savunan Körfez’deki müttefiklerinin arzusunu yerine getirirse olur? Aslında bu durumda da İran ile birlikte canı yanacak olan ABD’den daha çok Körfez ülkeleri olacak. Çünkü bu durumda İran’ın hedefindeki en yakın ülkeler onlar olacak.

-Öte yandan İran’ın sadece hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD İHA’sını düşürmesinin nedenleri de sorgulanan bir başka konu. Oysa aynı İran, İsrail’in Suriye’deki İran hedeflerine yönelik saldırılarına hem de önemli oranda askerini kaybetmesine rağmen karşılık vermedi. Peki neden? Bu noktada dile getirilen gerekçelerden bir tanesi oldukça ilginç. İsrail, İran’ın Suriye’deki hedeflerini Tahran’ın Suriye’deki ortağı Rusya’nın onayı ile bombaladığı. ABD İHA’sını vuran İran’ın ise bunu Rusya’nın teknik desteği ile yaptığı yönünde.

ABD DÜŞÜRÜLEN UÇAĞININ FATURASINI KİME KESECEK?

ABD’nin İran tarafından düşürülen hava aracı GLOBAL HAWK oldukça büyük stratejik bir keşif İHA’sı olarak biliniyor. Neredeyse yolcu uçağı kadar kanat açıklığı olan Global Hawk, 24 saatten fazla havada kalabiliyor ve 50 bin feet yüksekliğe çıkabiliyor. Uçağın yaklaşık değerinin 200 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Yani F-35’lerden dahi daha pahalı. ABD düşürülen bu uçağının bedelini kimden tahsil edeceği konusunda ilginç bir ironide yapılıyor. ABD’nin düşürülen İHA’sının bedelini Tahran’dan tahsil etmesinin zor olduğunu bunun yerine “sizi koruyordum” diyerek Körfez ülkelerinin kapısını çalacağı söyleniyor. Neticede Trump, Körfez’den nasıl tahsilat yapacağı çok iyi biliyor.  Kral Selman’dan bir telefonla 500 milyon dolar aldığını nasılda ballandıra ballandıra anlatmıştı değil mi?

Kaynak: Dünya Gündemi, Altınoluk Dergisi, Sayı: 401

ARAP BAHARI 2.0 NEDİR?

Kaynak: Editör:
Etiketler: ORTADOĞU'DA, ABD, -, İRAN, GERİLİMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı