Haber Detayı
14 Ağustos 2017 - Pazartesi 18:47
 
Pötürge Kaymakamı Ve Sakkuşaklılar Derneğini Göreve Davet Ediyoruz.
Evet, Sakkuşağı köylülerimiz yıllardır yöremizde süregelen bu yoksulluğun kendi kaderleri olmadığını ve bir şeylerin yapılması gerektiği konusunda artık ortak bir düşünceye sahip olduklarını ve bu konu çerçevesinde mutlaka bir şeylerin yapılması gerektiğini söylemektedirler..
EKONOMİ Haberi
Pötürge Kaymakamı Ve Sakkuşaklılar Derneğini Göreve Davet Ediyoruz.

Yazar: Lütfü CANER

 

Herkesin bildiği üzere, Pötürge İlçemiz engebeli bir coğrafya’da bulunmasından, tarım arazilerinin yetersiz olmasından ve her yıl çoğalan nüfus artışı karşısında ve bölgede iş imkanlarının olmaması dolayısı ile, Pötürgeli hemşehrilerimiz geçim sıkıntısı nedeni ile hep gurbetin yollarına düşmüş ve gurbette mekan tutmak zorunda kalmışlardır..

Gurbete gidenler, bir döneme kadar zaman zaman mevsimlik olarak köylerine ve baba ocağına gelip giderken, son yıllarda gidenler artık gurbette mekan tutmuşlardır. Çünkü her mevsim köylerine geri döndüklerinde; köylerinde geçimlerini sağlayacak bir işleri olmadığı için, tekrar gurbete geri dönmüş ve gurbette mekan tutmak zorunda kalmışlardır..

İşte Malatya’mızın en çok göç veren ilçesi Pötürge İlçemiz: her yıl çoğalan bu nüfus artışı, yıllardır süregelen geçim sıkıntısı ve işsizliğin verdiği bu acı manzara karşısında, ancak geride yaşlıları ve doğru dürüst eğitimleri olmayan çocukların ve yeni nesillerin eğitimsiz yaşam biçimleri karşısında çaresiz kalarak, ancak geride kalan bu acı manzarayı yıllarca izlemekle kalmışlardır..

Evet, Pötürge ve Sakkuşağı köylülerimiz yıllardır yöremizde süregelen bu yoksulluğun kendi kaderleri olmadığını ve bir şeylerin yapılması gerektiği konusunda artık ortak bir düşünceye sahip olduklarını ve bu konu çerçevesinde mutlaka bir şeylerin yapılması gerektiğini söylemektedirler..

Bu konuda Sakkuşağı köyleri muhtarları öncü olarak bu girişimi başlatıp, Pötürge Kaymakamlığı bilgisi dahilinde, pötürgenin tüm köyleri adına, Malatya Büyükşehir Belediyesine müracat edilerek, köylerimizde (halı ve kilim dokuma kursları ve tezgahlarının kurulması konusunda, ) gerekli müracaatta bulunarak, köylerimizde halı kilim dokuma çalışmalarının başlatılmasını istiyorlar.. Yıllardır göç veren pötürgemiz için bu konudu bir girişim başlatılırsa; Pötürge yöremiz için bu girişim ekonomik bir milat olabilir..

Pötürge Sakkuşakuşaklılar derneğimizin bu konuyu köy derneklerimizle bir istişare toplantısı yaparak, öncü bir girişim olarak böyle bir çalışmanın başlatılması için, mutlaka gerekli istişareleri yapmalıdır..

 Bu konuda, Sakkuşaklılar derneği Başkanı Sayın Mehmet Bayhan’ı, tüm köy derneklerini bir istişare toplantısına davet etmesi için, göreve davet ediyoruz.

Hani atalarımız ne demişler; bir elin nesi var, iki elin sesi var düsturunda hareket ederek, bu konu üzerine mutlaka önemle durulmalıdır..

Böyle bir girişim başlatıldığı takdirde, Malatya Büyükşehir Belediyesinin vereceği üç aylık kurslar neticesinde, köylerimizde genç kızlarımız ve kadınlarımız halı kilim dokumasını öğrenecek, meslek sahibi olacak ve ailelerine ekonomik katkıda bulunacaklardır..

Ve ayrıca bu köylerimizde birileri koyun, keçi besleyerek, bu kurslara yün satmaya çalışacak ve böylece ikinci bir ekonomik sektör canlanmış olacaktır. Belki de yöremizin kaderi değişecektir..

Böyle bir girişim karşısında, belki de bazı büyük halı firmaları, çeşitli destekler verip bu sektörün bölgemizde ekonomik bir  güce dönüşmesi için destek sağlayacaklardır. Yeter ki, Bismillah deyip bu konuda bir atılım, bir girişim yapılsın. Çalışana; Yüce Rabbim mutlaka karşılığını verir..

Evet, yıllardır göç veren Pötürge ve Sakkuşağı yöremizin bu (makus) yoksulluk kaderinin değişmesi için, Başta Sakkuşaklılar Derneği Başkanı Sayın Mehmet Bayhan’ı, köy muhtarlarını ve Pötürge Kaymakamlığını bu konuda Malatya Büyükşehir Belediyesine bu konuyu bir Proje dahilinde sunmaları için göreve davet ediyoruz..

Yıllardır kendi kadrine terk edilmiş olan Pötürge Sakkuşağı Köyleri: Halı ve Kilim dokumak konusunda, ‘Pötürge’nin yetkili ve ilgili  devlet makamlarından mutlak yardım istiyorlar. Bu konuda yukarıda ismi geçen tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz..!

Pötürgeli Gazeteci Yazar Lütfü CANER. lutfucaner44@gmail.com

 

www.malatyadiyari.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pötürge, Kaymakamı, Ve, Sakkuşaklılar, Derneğini, Göreve, Davet, Ediyoruz.,
Yorumlar
Haber Yazılımı