Haber Detayı
05 Temmuz 2017 - Çarşamba 22:10 Bu haber 2945 kez okundu
 
Prof. Dr. İlhan İçen, 15 Temmuz İle İlgili Malatya Net Habere konuştu
Prof. Dr. İlhan İçen, 15 Temmuz İle İlgili Malatya Net Habere konuştu Malatya, FETÖ’cü hainlerin 15 Temmuz kanlı darbe girişimini, 249 şehidinin ruhunu şad ederek ve yeniden meydanlarda demokrasi nöbetleri tutarak anacak. İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan İçen, “15 Temmuz gecesini Allah bu yüce millete bir daha yaşatmasın
RÖPORTAJLAR Haberi
Prof. Dr. İlhan İçen, 15 Temmuz İle İlgili Malatya Net Habere konuştu

Röportaj- Foto: Abuzer Adak- Yusuf Cici

Malatya Net Haber

 

İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan İçen, “15 Temmuz gecesini Allah bu yüce millete bir daha yaşatmasın  Malatya, FETÖ’cü hainlerin 15 Temmuz kanlı darbe girişimini, 249 şehidinin ruhunu şad ederek ve yeniden meydanlarda demokrasi nöbetleri tutarak anacak. İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan İçen, “15 Temmuz gecesini Allah bu yüce millete bir daha yaşatmasın. Ama bu direnişi, diriliş gecesinde unutmamak ve unutturmamak gerekir” dedi.

Prof. Dr. İlhan İçen, Malatya kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim. 4 yıl rektör yardımcılığı, 6 yıl YÖK Etik Kurul üyeliği ve TÜBİTAK kurul üyelikleri yapmıştır. Üniversitelerin ve ülke sorunlarına hassasiyeti ile tanınan İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan İçen 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını gazetemize anlattı.

NETHABER: Sayın Hocam, 15 Temmuz günü neredeydiniz. Önce o günü anlatabilir misiniz?

İLHAN İÇEN: O güne bir araba alışverişiyle başladım. Eski arabamı satıp, yeni bir araba aldım. Arabayı aldıktan sonra doktora savunmasını bitirmiş bir araştırma görevlisinin yemeğine katıldık, Gündüzbey'de. Günün Cuma olması dışında, günler

NETHABER: Olağanüstü bir şey var mıydı Türkiye'de? 15 Temmuz öncesi ülkenin genel durumu nasıldı?

İLHAN İÇEN: Ülkemizin genel durumu iyiydi. Ama Suriye krizi devam ediyordu. Terör örgütü PKK ile mücadele devam ediyordu. Bu coğrafyada yaşamanın bedeli vardı, yani bazı sıkıntılar vardı. Ağustos’taki askeri şurada, askeriye içindeki Fethullahçı yapılanmaya karşı büyük bir operasyon bekleniyordu. Devlet dairelerinde bu yapıya mensup kritik görevlerdeki bürokratlar görevlerinden uzaklaştırılıyordu. Yani, FETÖ yapılanmasına karşı hem devletin hem de toplumun bir mücadelesi vardı.

NETHABER: 15 Temmuz darbe girişimini nasıl/nereden öğrendiniz?

İLHAN İÇEN: Akşam evdeydim, televizyon seyrediyordum. Telefonum çaldı. Açtım, öğrencim, Furkan. Saat 22.30. Hal hatır etmeden 'Hocam darbe oluyor' dedi. Şok oldum. 'Ne darbesi?' 'Türkiye'de darbe beklentilerini geride bıraktı. Böyle bir ortam yok' dedim. 'Hocam, TRT’yi açın' dedi. Gerçekten bir darbe girişimi vardı. 12 Eylül darbesini iliklerine kader hmiş biri olarak yıkıldım. Hiç böyle bir şey beklemiyordum. Hani bazen darbenin ayak seslerini duyarsınız. Balyoz, Ergenekon gibi yapılar tasfiye edilmişti. Kimler böyle bir şeye cüret eder, soruları arda arda gelmeye başladı. Şoku atlattım.12 Eylül’de bizlerin yaşadıkları, ülkenin kayıpları aklıma geldi. Bu ülke 3.dünya ülkesi olmamalıydı. Her darbe canlarımızı, mallarımızı özgürlüğümüzü alıp götürmüştü.

GİYDİĞİMİZ TİŞÖRT KEFENİMİZ OLABİLİRDİ NETHABER: Sonra ne yaptınız, hocam?

İLHAN İÇEN: Buna direnmeliydik ve öylede yaptık. Önce Whatsapp grubunda arkadaşları uyararak darbe girişiminin olduğunu buna direnmemiz gerektiği mesajları attım. Gruptaki tüm arkadaşlarımı şehir merkezine çağırdım. Abdest alıp, ailemizle helalleşip yola çıktık. Darbeye direnmeye, silahlı güçlere karşı çıkmaya gidiyorduk. Gidip te dönmemek vardı. Giydiğimiz elbiselerimiz kefenimiz olabilirdi.

Komşum matematik bölümü öğretim üyesi Cumali Yıldırım hocayı aradım. 'Bugün sokağa çıkmasak yarın asla çıkamayız' dedim ve Cumali hocayla arabama atladık şehir merkezine doğru yola çıktık. Arabayı çevreyoluna bıraktık. Çevreyoluna geldiğimizde AK Parti binası önünde büyük bir kalabalık birikmişti. Onları Valilik önüne, hükümet meydanına yönlendirdik. Yolda karşılaştığımız yüzler hep tanıdıktı.

Türk dilinde Süleyman hoca, MYO da İbrahim hoca, Veysel hoca, Hüseyin Polat, Polat ailesinin diğer fertleri, Ahmet Keskin, Ahmet Fidaner, Zeki baba, Fahri usta, Abim Halil, Kardeşlerim Burhan, Muharrem, Muaz, yeğenlerim. Hepsi oradaydı. Meşale'nin, Ensar Vakfı'nın, Birlik Vakfı’nın, Malatya Toplum Gönülleri Derneğine bağlı dernek yöneticilerin, Türk Ocağının tanıdık yüzlerinin meydanlarda olmasına şahitlik ettim. Halk oradaydı. Üniversite hocasından işçisine, esnafından köylüsüne herkes oradaydı.

80 yaşlarında bir dedenin elinde bayrakla traktörle darbeye direnmeye geldiğini gördük. Ama yüzler tanıdıktı. Bu yüzleri daha önce bir yerlerde görmüştüm. Camide, toplantıda daha önce görmüştüm. O yüzleri bir yıl geçti unutmadım. O yüzler vatan, millet, bayrak ve din için şahadeti göze almış yüzlerdi. O yüzler nasıl unutulur.

MAZLUMLARA ÜMİT ZALİMLERE KORKU SARMIŞLARDIR

NETHABER: 15 Temmuz akşamını neler oldu anlatır mısınız?

İLHAN İÇEN: Hükümet meydanına geldik. Kalabalık artıkça arttı. Ülkücü gençlerde meydanlara akın etti. Tedirginlik had safhadaydı. 2. Ordu ile ilgili değişik haber geliyordu. Darbe yanlısı ve karşıtı olduğuna dair. Ama il jandarma komutanı milletin yanında olduğunu alanda ilan etti. Vali, Belediye başkanı emniyet müdürü oradaydı. Valilik önünde konuşmaları Necdet Akboğa koordine ediyordu. Necdet Akboğa'ya o gece o meydanda hükümet meydanın isminin 'Demokrasi Meydanı' olmasını söyledim.

O'da anos etti. Konuşmalar ardı arkası kesilmiyordu. Bir yandan da Ankara'yı takip ediyorduk. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan milleti sokağa davet etmişti. Reisin sesini duyunca daha mutlu olduk. Bu daha da coşkuyu artırdı. Camilerde selalalar verilmeye başlandı. Millet geleceğine sahip çıkıyordu. Bu sıra büyükşehir belediyesi darbeye diren halka su ve yiyecek dağıtıyordu. Suyu Suriyeli kardeşlerimiz dağıtıyordu.

Sabaha kadar meydanda ayrılmadık. Sabah namazını Yeni Camide cemaatle kıldık. Sabah namazında olan bir hadiseyi sizlere burada anlatmak isterim. Dışarıda saf olduk namaza durmak üzereyiz. Birisi geldi, fakat yere serecek bir şeyler aradı bulamadı. Yanımdaki bir gönül dostu ona gömleğini seccade yapmak için çıkardı, verdi. Bu millet ne kadar yüce bir millet. Kalabalıktan dolayı sabah namazı iki defa kılındı. Sonra Akpınar’da açık olan bir çorbacıda millet birbirine çorba ikram etti. Tam kardeşlik havası vardı. Allah daim etsin.

Milletin iradesinin tek temsil edildiği kurum olan TBMM, halkın oyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanın oturduğu külliyesi başta olmak üzere ülkemizin en önemli kurum ve kuruluşlarının bombalandığı, 250’ye yakın kardeşimizin şehit olduğu, binlerce insanımızın gazi olduğu 15 Temmuz darbe girişimi karşı milletimiz şanlı bir direniş örneği göstermişlerdir. Milletimizin ikinci Kurtuluş Savaşı olarak gördüğü bu alçak hain darbe girişimi karşısında canları pahasına vatan savunması yapmışlar, okçular tepesini terk etmeden yazdıkları destanla

mazlumlara ümit, zalimlere korku sarmışlardır. Bu cennet vatana, al bayrağına, namusuna, devletine ve demokrasisine şehit olarak, gazi kalarak, arkada dul ve yetim bırakarak sahip çıkmıştır ve sahip çıkacaktır.

15 TEMMUZ BİR FETÖCÜ BİR DARBE GİRİŞİMİDİR NETHABER: 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında kimler vardı? Kimler darbe teşebbüsünde bulundu?

İLHAN İÇEN: Aziz milletimizin gönlünde müstesna yeri olan ve Peygamber ocağı olarak bilinen ordumuza sızmış Fetöcü ve Natocu hainler tarafından tertiplenmiştir. Daha önceden de orduya sızmış ulusalcı ETÖ tarafından da darbe girişimlerinde olmuştu. Darbe tamamen ABD ve NATO destekli. Türkiye'ye diz çöktürmek istiyorlardı.

Mısır'daki gibi bir darbe planlanmıştı. Bir Sisi bulacaklardı. Ama Allah'ın takdiri milletimizin feraseti ve cesareti bunu önledi. Darbe için de yetiştirdikleri, besledikleri asker ve polis içindeki FETÖ mensupları ve ulusalcı kesim seçilmişti. Bu sefer ''onların çocukları başarılı olmadı'' Allah devletimizi, milletimizi korudu.

NETHABER: 15 Temmuz hain darbe girişimi başarılı olsaydı ne olurdu?

İLHAN İÇEN: Allah korusun başarılı olsaydı, bir kere ülkemiz büyük bir yıkım ve felaket yaşayacaktı. Dünyanın ilk 10 ekonomisini hedefleyen ülke, birden 50. sıralarda anılacak, Avrupa'ya yönelmiş bir ülke, darbelerle anılan üçüncü dünya ülkeleriyle anılacaktı. FETÖ yapılanması ülkenin tüm kurumlarını işgal edecekti. Kendilerinden başka kimseye yaşam hakkı tanınmayacaktı. Kan akacaktı.

Hükümet meydanında toplanan binlerce insanı/bizleri katledecek, geri kalanlarında İnönü Stadyumuna toplayacaklardı. Evlerimiz basılacak, aranacak, taranacak binlerce kitap ve dergi arasında bir kitap ve iki dergi bulunarak herhangi bir terör örgütüyle ilişkilendirilip, sorgusuz sualsiz içeri atacaklardı. FETÖCÜ polisler tarafından sabaha kadar sorgulanacak, aleni olarak doktor kontrolünden geçirilip, kelepçe takılarak itile kalkıla FETÖCÜ savcı tarafından sorgulanıp, uygun gördükleri örgütle bağlantını kuracaklardı.

Kendilerinden olmayan tüm STK’ları baskınlar düzenleyerek sindirecekler, kendi uydurdukları terör örgütleriyle ilişkilendirilecekti. 15 Temmuz gecesi giydiğim tişört ya kefenimiz yada darbeye karşı durmanın delili olarak tutulacaktı. Milyonlarca darbeye direnen milliyetçi/muhafazakâr/dindar kesim hapse atılacaktı. Ülke yok olacaktı, parçalanacaktı. İç savaş çıkaracaklardı. O eski Türkiye olmayacaktı. Allah ülkemizi milletimizi korudu.

15 TEMMUZ GECESİ MEYDANLARI DOLDURMALIYIZ

 

NETHABER: 15 Temmuz 2017 gecesi ne yapmayı düşünüyorsunuz?

İLHAN İÇEN: 15 Temmuz gecesini Allah yüce millete bir daha yaşatmasın. Ama bu direniş, diriliş gecesinde unutmamak ve unutturmamak gerekir. O gece 15 Temmuz 2016 ne yaptımsa yapmak istiyorum. 15 Temmuz günü giydiğim Tişörtü giyerek meydana arkadaşlarımla gideceğim. Buradan devlet/millet/demokrasi yanlısı tüm STK’lara sesleniyorum bir ve beraber olarak yekvücut olarak tüm Malatyalıların, İnancı, düşüncesi, siyasi tercihleri ve hayat tarzları ne olursa olsun, kanaat önderleri, alperenlerimiz, dedelerimiz Canlarımız hülasa darbeye ve darbecilere set olan herkesi valilik önüne davet ediyorum.

Dünyada en etkin ve güçlü yapılar olarak görüyorum, STK’ları. 15 Temmuz gecesinde meydanları dolduralım. Tıpkı 15 Temmuz 2016’daki gibi. Milletimize/ devletimize güven, düşmanlarına korku salalım. Belediyelerimizde katılımcıların tüm ihtiyaçlarını karşılamamak için hazırlık yapmalı. Selalar okunmalı. Darbe heveslilerinin heveslerini kursağında koymalıyız.

Röportaj- Foto: Abuzer Adak- Yusuf Cici / Malatya Net Haber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Prof., Dr., İlhan, İçen,, 15, Temmuz, İle, İlgili, Malatya, Net, Habere, konuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı