Haber Detayı
30 Ocak 2019 - Çarşamba 14:42 Bu haber 3197 kez okundu
 
ŞANLI URFANIN MEHŞUR YÖRESEL YEMEK ÇEŞİTLERİ
Halil İbrahim sofrası denince akla cömertlik, bereketli sofralar ve misafirperverlik gelir. Şansımız, Anadolu gibi zengin toprakların bir parçası olmak; dünyanın belki de hiçbir yerinde göremeyeceğiniz misafirperverliği yaşadığımız coğrafyada görmek. Şanlıurfa Yemekleri bu yazıda..
TÜRKİYE'NİN YÖRESEL YEMEKLERİ Haberi
ŞANLI URFANIN MEHŞUR YÖRESEL YEMEK ÇEŞİTLERİ

ŞANLI URFANIN MEHŞUR YÖRESEL YEMEK ÇEŞİTLERİ

 

Şanlıurfa'nın Yöresel Tatları ve Acılı Çiğ Köfte
 

Şanlıurfa Yemekleri

Selin Çildir

Halil İbrahim sofrası denince akla cömertlik, bereketli sofralar ve misafirperverlik gelir. Şansımız, Anadolu gibi zengin toprakların bir parçası olmak; dünyanın belki de hiçbir yerinde göremeyeceğiniz misafirperverliği yaşadığımız coğrafyada görmek. Şanlıurfa Yemekleri bu yazıda..

 

Şanlıurfa geleneksel bir sofra

Şanlıurfa Yemekleri

Şanlıurfa'nın yöresel yemekleri

 

Şanlıurfa’nın yöresel yemekleri

Şanlıurfa Güneydoğu Anadolu mutfağının karakteristik özelliklerinin hemen hemen hepsini taşıyan bir yöre. Bol salçalı, acılı ve baharatlı yemekler mutfak kültürünün temelini oluşturuyor. Baklagillerin yanı sıra yarma denilen buğday, çorbalar ve soğuklarda kullanılıyor. Urfalılar misafir ağırlamak ve onlara çeşitli yemekler ikram etmekten büyük bir zevk alıyorlar.

Urfa yemekleri

Urfa yemekleri

Etli ve acılı Urfa yemekleri

Etli ve acılı Urfa yemekleri

Şanlıurfa’nın yöresel yemekleri arasında; çiğ köfte, ayran çorbası, hamurlu, pıt pıt, sarı çorba, çağala aşı, pakla aşı, hıttı bastırması, soğan tavası, su kabağı, bütün balcan, sarımsak aşı, kaburga, isot çömleği, bamya çömleği, acır annaziği, tatlı bamya, erik tavası, lolaz dürmüğü, saca basma, döğmeç, ekmek aşı, kenger aşı, semsek, has dolması, mimbar, acır bastırmasını sayabiliriz.

Şanlıurfa mutfağı

 

Şanlıurfa Yemekleri

Urfa mutfağı

 

Şanlıurfa Yemekleri

Şanlıurfa’dan çıkmış harika bir lezzet Çiğ Köfte

Dövülmüş, macun haline getirilmiş yağsız et, kaynatılmış, kurutulmuş buğdaydan çekilerek elde edilen bulgur ve kurutulup dövülerek az miktarda yağ karışımı ile yapılan kuru isottan (kırmızı biber) meydana getirilen; ayrıca içinde protein, karbonhidrat, mineral maddeler ve vitaminlerce zengin bir düzine kadar gıda maddesi (domates, salça, soğan, sarımsak, karabiber, tarçın, tuz, ve maydanoz) kullanılarak elle yoğrulan; yenilirken genellikle beraberinde ayran içilen otantik bir Şanlıurfa yemeğidir çiğ köfte. Genellikle doyumluk değil, tadımlık yapılır. Daha çok ikram yemeğidir.

İsot biberi

 

İsot biberi ve çeşitleri

Urfa usulü çiğ köfte

 

Urfa usulü çiğ köfte

Geçmişi Hz. İbrahim (A.S.) peygamber devrine kadar gitmektedir. Efsaneye göre Nemrut, şehirdeki yakacakları toplayıp ateş yakmayı yasaklayınca halk ne yapacağını düşünür. Bir avcının vurduğu ceylan etinden, hanımı bugünkü çiğ köftenin az karışımlı; et, bulgur ve isottan oluşan ilkel şeklini hazırlar. Kocası beğenir. Bir zaruretten doğan yemeğe 4000 yıl kadar önce böylece başlanır ve geliştirilerek bugünlere gelinir. Çiğ köfte Türkiye’de Şanlıurfa dışındaki pek çok ilimizde ve hatta Avrupa ve Amerika’da da afiyetle tüketilmektedir. Ancak Şanlıurfa’da yapılan çiğ köfteye emsal bulmak zordur. Burada malzemesine ve yoğrulmasına çok özen gösterilir. Urfalı bir kadının kıvrak zekâsı ile bulduğu çiğköfte bugün adeta Urfa ile özdeşleşmiştir.

 

Kaynak: http://www.geziseli.com/sanliurfa-yemekleri/

 

www.geziseli.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞANLI, URFANIN, MEHŞUR, YÖRESEL, YEMEK, ÇEŞİTLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı