Haber Detayı
02 Eylül 2018 - Pazar 09:58 Bu haber 3237 kez okundu
 
TÜRKİYE SOKAKLARINDAN MALTA’YA BİLİM KÖPRÜSÜ DÜNYA DA BİR İLK
TÜRKİYE SOKAKLARINDAN MALTA’YA BİLİM KÖPRÜSÜ DÜNYA DA BİR İLK SOKAK SATICILARI - KAĞIT TOPLAYICILARI - İŞPORTACILAR KONGRESİ
EKONOMİ Haberi
TÜRKİYE SOKAKLARINDAN MALTA’YA BİLİM KÖPRÜSÜ DÜNYA DA BİR İLK


Sokak Ekonomisi Platformu Akdeniz’e uzanıyor.

Giresun, Gümüşhane, Toros ve İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörleri tarafından desteklenen ve Giresun Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen ve Dr. Osman Sirkeci koordinatörlüğünde Malta Üniversitesi kampüsünde Malta’nın Başkenti Valetta’da 3.
Demokrasi Sempozyumu ile birlikte 1. Küresel Sokak Ekonomisi ve Mikro Girişimcilik kongresi düzenleniyor.


Geridönüşüm İşçileri Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Göçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, ÇEVDOSAN yönetim kurulu başkanı Adnan Akbaş, MESİAD meclis başkanı Bedrettin Gündeş ve AKROMFED Başkanı Ali Daylam ve akademisyenler ile STK temsilcileri sokak ekonomisi konusunda Türkiye'nin vizyonda
anlatmak üzere Malta'ya gidiyor.

2 Milyar Kişi Sokaklarda Çalışıyor

Bugün Türkiye'de 6 milyon kişinin geçimini çeşitli biçimlerde sokaklarda seyyar satıcılık, pazarcılık yaparak temin ettiği tahmin ediliyor.


Nüfusu 8 milyara yaklaşan dünyada ise 2 milyar kişi işsizlik ve yoksulluk sorununa çözüm olarak kendi başlarına oluşturdukları sokak ticareti ile geçimlerini temin etmeye çalışıyor.

Sokaklardan Milyarlar Milli Ekonomiye Sokakların girişimcileri bir yandan dar gelirlinin ihtiyaçlarını ucuza karşılıyor, yoksulların karının doyuruyor ve her gün milyarlarca lirayı, doları kayıtdışı veya kayıtlı mütevazi kazançlarla piyasaya taşıyor.

Sokak Girişimciliği İşsize İş Yoksula Aş Kayıt dışı ekonomi olarak adlandırılan bu sektör son yıllarda Dünya Bankası'nın,
dünya çalışma örgütünün, Ekonomik kalkınma örgütünün ve birçok Sivil Toplum Kuruluşunun dikkatini çekmeye başladı.

Küresel Sokak Ekonomisi ve Mikro Girişimcilik Giresun Üniversitesi öğretim üyesi Dr Osman Sirkeci tarafından 5 yıl önce başlatılan
araştırmalar ve çalışmalar bugün Hindistan'dan Nijerya'ya, Malta’dan Nepal’e kadar yüzlerce sendikacıya, sokak çalışanları dernekleri başkanlarına, binlerce akademisyene ulaşmayı başardı.

Sokaklar Sorun Değil Çözümdür

Malta devlet bakanı Dr. Jystina Caruan ev sahipliğinde birincisi Malta'da toplanacak olan Küresel Sokak Ekonomisi Kongresinde “sokaklarda huzur ve barış” yaklaşımıyla sokak ekonomisi ele alınacak ve çözüm önerileri geliştirilecek.

Bu Çalışma:

Dr. Osman Sirkeci'nin koordinatörlüğünde yapılmaktadır.

 www.isportacilar.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRKİYE, SOKAKLARINDAN, MALTA’YA, BİLİM, KÖPRÜSÜ, DÜNYA, DA, BİR, İLK,
Yorumlar
Haber Yazılımı