Haber Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 22:44 Bu haber 1434 kez okundu
 
YAZAR METE YARAR: GİTMESEYDİK GELECEKLERDİ
"2. Esenler Kitap Günleri"nde gerçekleştirilen söyleşide konuşan Güvenlik Politikaları Uzmanı ve Yazar Mete Yarar, "PYD Türkiye'nin en büyük düşmanıydı" dedi.
KÜLTÜR Haberi
YAZAR  METE YARAR: GİTMESEYDİK GELECEKLERDİ

 

 

"2. Esenler Kitap Günleri"nde gerçekleştirilen söyleşide konuşan Güvenlik Politikaları Uzmanı ve Yazar Mete Yarar, "PYD Türkiye'nin en büyük düşmanıydı" dedi.

 

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel kitap günlerinde, Türkiye'nin önde gelen yazarları da sevenleriyle buluşuyor. Güvenlik Politikaları Uzmanı ve Yazar Mete Yarar, düzenlenen söyleşi programında okurları ile bir araya gelerek, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

 

BİZ GİTMESEYDİK ONLAR GELECEKTİ

 

Güvenlik Politikaları Uzmanı ve Yazar Mete Yarar,  PYD'nin sınırımızda yüzlerce tünel açtığına dikkat çekerek şunları söyledi:  "Rasulayn bizim sınırımızın üç yüz metre uzağında bir yer. Mühimmat depolarının olduğu yer de orada. Normalde silahlı kuvvetlerde bir konsept vardır. Gireceğiniz yere yığınaklama yaparsınız. Eğer Türkiye'nin gireceğini düşünseler, mühimmat deposunu on kilometre uzağa taşırlardı ki ilk girdiğimiz anda ele geçirmeyelim diye.  (Biz niye gittik?) sorusunun cevabı; biz gitmeseydik birileri bizim ülkemize gelecekti. 60 bin adamı 50 bin tır dolusu mühimmat ile donatan güç, yalnızca Daeş için mi donattı? Hayır. 500 kilometre sınırımızın dibinde tünel kazanlar Daeş için mi kazdılar? Eğer bu önlem alınmamış olsaydı, Türkiye'nin ne kadar büyük bir tehdit altında olduğunu görecektik. Sayın Cumhurbaşkanı aslında bugünün sorununu çözmedi. Bundan birkaç yıl sonra çok daha büyük bir tehdit, bugün bertaraf edildi" dedi.

 

 

PYD TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK DÜŞMANIYDI

 

PYD'nin beş yüz kilometre altta kazdığı tüneller ile Türkiye planlarının deşifre olduğunu belirten Yarar, "Türkiye'nin tam sınırındaki tünellerin maliyeti yaklaşık bir milyar dolar. Hiç kimse daha büyük bir planı yoksa bu kadar büyük bir yatırım yapmaz. PYD Türkiye'nin en büyük düşmanıydı. Ne zaman gördük? Operasyona başladığımız andan itibaren bizim sivil  kaybımız asker kaybımızdan daha fazlaydı. Bunlar güçlenseydi ve Türkiye zayıflasaydı sizce; Suruç, Nusaybin, Akçakale diye bir yer kalır mıydı?" diye sordu.

 

OKULLARA HAVAN MERMİSİ ATTILAR

 

Bölücü terör örgütünün gözünün karardığını belirten Yarar, "Hiç acımaları insafları var mıydı? Çocukların oynadığı alanlara ve okullara bilerek ve isteyerek havan mermisi attılar. Bu gücü kendilerinde daha da fazla bulmuş olsalardı, başımıza gelecekleri siz düşünün" şeklinde konuştu.

 

 

 

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: YAZAR, , METE, YARAR:, GİTMESEYDİK, GELECEKLERDİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı