Yazı Detayı
23 Ekim 2019 - Çarşamba 02:13
 
ABD, MALATYA VE BBC
VEYSEL ALTUN
v_altun44@hotmail.com
 
 

Malatya nüfus çeşitliliği itibariyle adeta bir Türkiye kompozisyonudur. Türk, Kürt, Alevi, Sünni ve Ermenilerin bir arada yaşadığı Malatya, sahip olduğu bu nüfus çeşitliliği potansiyeli itibariyle tarihte hep hedef illerden biri olmuştur. Irk, din ve mezhep farklılıkları içinde barındıran iller üzerinde karanlık ellerin emelleri ise hep olagelmiştir.

1950 sonrası Türkiye’ye baktığımızda, Malatya özellikle pilot şehir seçilmiş ve laboratuvar olarak kullanılmıştır. Malumumuz 60, 70, 80 ve 90’lı yıllar Türkiye’nin sancılı yılları olmuştur. Ortalama 10 yılda bir askeri darbelerle ülkenin kaderine el konuluyor, nifak tohumları ekiliyor, şer odakları adeta at koşturuyordu. Son 50 yılımızı değerlendirdiğimizde bu şer odakları hep farklı kimliklerin yoğun yaşadığı şehirleri hedef almış, oralara odaklanmış ve bu şehirlerde ideolojik örgütlenmeler giderek karşılıklı çatışmalara dönüşmüştür.

Siyasi farklılıkların körüklenerek oluşturduğu ideolojik ayrımların sahne aldığı bu şehirlerden biri de Malatya’dır. Çeşitli platformlarda ırk ve inanç ayrılığı için bu şer odakları var güçleriyle mücadele etmişlerdir. Alevi, Sünni çatışması için Malatya’da birçok planlar yapılmış, tezgâhlar kurulmuş, bazı münferit olaylarla halk galeyana getirilmiştir. Hekimhan olayı, Hamido hadisesi, Akçadağ Öğretmen Okulu olayı sadece birkaç tanesi. Bu olaylarla halk karşı karşıya getirilmeye çalışılmış ancak muvaffak olunamamıştır.

Malatya’nın yakın geçmişteki siyasi tarihini anlatmayacağım, hepimiz az çok biliyoruz. Benim üzerinde durmak istediğim konu farklı. Malatya’da ideolojik ayrışma tohumlarının yeni yeni ekildiği 1950’li yıllara dönmek istiyorum. Bu yıllarda ABD özel yetiştirilmiş uzmanlarını “Barış Gönüllüleri” adıyla Türkiye’ye göndermeye başlar. Barış Gönüllüleri’nin etnik ve mezhepsel farklılıkların yoğun olduğu illerde görev yapması dikkat çekicidir. Peki özel olarak yetiştirilmiş uzmanlardan oluşan Barış Gönüllüleri” Türkiye’de ne iş yapacaktı? Gelişlerinin nedeni gerçekten barış olamazdı. Çünkü Türkiye’de henüz bir iç çatışma veya kavga yoktu. Bunların gelişlerinin nedeni gerçekte barış olmayacağına göre amaçları arasında gizli bir hedef vardı. Bu Barış Gönüllüleri’nin bir kısmı da Malatya’da çalışmaya başladı. Yaptıkları tek bir iş vardı. Toplum arasında farklılıkları saptamaya çalışmak. Malatya’da özellikle de Alevilerin ve Sünnilerin iç içe yaşadığı ilçelerde ve mahallelerde çalışmaya başlayan sözümona “Barış Gönüllüleri” halk nezdinde kuşku uyandırmış olacak ki kitleler bu gruba karşı eylemlerde bulunmaya başlar. Çok büyük çalkantıların yaşanmadığı-ki bunda Malatyalıların büyük etkisi var- Malatya’da ilk gerilimler de ilk olarak  “Barış Gönüllüleri”nin Malatya’da çalıştığı yıllarda başlıyor.

Türkiye genelinde yaşanan siyasi gerilimlerden istifade ederek ABD tarafından Türkiye’ye gönderilen “BARIŞ GÖNÜLLÜLERİ”nin o dönemde ülkemizi kasıp kavuran çalkantılarda büyük etkisi olmuştur.

Gelelim Günümüze…

Şu bir gerçek ki, Türkiye’de ne zaman bir hadise yaşansa ilk failler hep ABD veya Batı kaynaklı olmuştur. Bugün karşı karşıya kaldığımız hain darbe girişiminin kim tarafından planlandığı ve eyleme konulduğu aslında herkesin malumu. Bir ülkenin terörist ilan ettiği bir kişiyi ABD’nin korumaya çalışmasının başka izahı olamaz. Dün Barış Gönüllüleri adı altında aramızda yer alanlar bugün aynı şekilde barış, hoşgörü, sevgi, dostluk, diyalog maskesi altında yanıma kadar geldiler.

Milletin başkaldırmasıyla boşa çıkan darbe girişimi sonrası yine aynı el bu sefer iç çatışma çıkarma adına faaliyetlerde bulundu. BBC'nin darbe girişimi esnasında ortalıkta görünmemesi, darbenin püskürtülmesi sonrası sahneye çıkması dikkat çekicidir. Yine bir el Alevi-Sünni çatışması çıkarmak istedi ve emelleri vakur millet tarafından engellendi. Bütün bunlar olurken bir de ne görelim; BBC farklı inanç ve mezhepten insanların yoğun yaşadığı yerlerde yayın yapmaya başlıyor. Bu yerlerden biri de Malatya.

Malatya, Türk’üyle, Kürt’üyle, Alevi’si ve Sünni’siyle darbeye karşı daimdik ayakta durmuş, el birliğiyle o hain girişim engellenmişti. Bir provakatörün halkı galeyana getirmeye çalışması ve sonrasında başarısız olması üzerine sanki Türkiye’de ve Malatya’da iç çatışma varmış gibi yayın yapılmaya başlandı. Farklı isimler almış olsa da aslında aynı el. Dünün Barış Gönüllüleri bugün BBC olarak karşımıza çıktı.

Bugüne kadar Türkiye’nin birçok ilini gezmiş (59 il) farklı coğrafyaların havasını teneffüs etmiş biri olarak çok rahat bir şekilde söyleyebilirim ki, diğer illerde görebildiğim ancak Malatya’da izine dahi rastlamadığım bir durum var. Bu yazıyı özellikle Malatya’dan dışarı çıkmamış kendi iline adeta yabancılaşmış ve şehrini suni muhabbetlerle eleştirenler iyi okusun. Malatya gerçekten kültürüyle, sosyal yapısıyla çok farklı bir şehir ve bazı şeyleri aşmış bir ildir. Malatya insanı birikimiyle dünyayı farklı okur ve farklı anlamlandırır.

Malatya’da Irk, din ve mezhep farklılıkları hiçbir zaman insanların gündemini meşgul etmez. İnsanlar, birbirlerini ırkı, dini ve mezhebi üzerinden okumalara girişmez, bu kavramlar arkasından insanlar birbirlerine yaklaşmazlar. Malatya’da insanların birbirlerine Türk müsün?, Kürt müsün?, Alevi misin?, Sünni misin?, Ermeni misin? diye soru sorduklarına şahit olamazsınız. Çünkü önce karşısındaki insanın insan olup olmadığına bakılır. Gerisi önemli değildir Malatya’da.

Söz konusu Vatansa farklılıklar unutulur Malatya’da. 15 Temmuzdan bu yana halk meydanlarda. İlk günden bu yana Malatya millet olma bilincini en güzel nasıl gösterecek diyordum ki, iki gün öce şu birlik ve beraberlik tablosu “işte Malatya” budur dedirtti.

Valilik önünde kurulan platforma, Malatya Valimiz Sn.Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Ahmet Çakır, Ak Parti İl Başkanı Sn. Hakan Kahtalı, MHP İl Başkanı Sn. Mehmet Erdem, CHP İl Başkan yardımcısı ve il yönetimi, Alperen Ocakları Malatya Başkanı, Hacı Bektaş Veli Başkanı Hasan Dede, Cem Vakfı Başkanı Eşref Dede, birlikte çıktılar ve birlikte el ele darbeye karşı yekvücut oldular. Ne diyelim; Birlik ve beraberliğimiz daim olsun.

v_altun44@hotmail.com

 
Etiketler: ABD,, MALATYA, VE, BBC,
Yorumlar
Haber Yazılımı