Yazı Detayı
28 Mayıs 2019 - Salı 01:09 Bu yazı 442 kez okundu
 
FİL VAKASINDAN VİNÇ VAKASINA
VEYSEL ALTUN
v_altun44@hotmail.com
 
 

Bugün Kâbe etrafında yapımı süren ve uzunluğu neredeyse kilometreleri bulan binaları görünce, nedense aklıma hep fil vakası gelir.

Peygamer efendimiz (s.a.v)’in doğumuna yakın vuku bulan meşhur bir olaydır, Fil vakası. Ebrehe, Kâbe’nin mekân anlamında bir merkez olmasından rahatsızlık duymuştu. Halkı kendisinin yaptırdığı mabede gelmesini istemiş ancak buna cevap bulamamıştı. Tek çare olarak Kâbe yıkılmalıydı ve derhal harekete geçmeliydi. Yemen Valisi Ebrehe, Kâbe’yi yıkmak için fillerden oluşturduğu büyük bir orduyla yola çıkar. Hedefi Kâbe’yi yıkmaktır. Ancak Allah’ın da bir planı olduğunu unutmuştu. Nitekim ebabil kuşları vasıtasıyla o fil ordusu yerle bir edildi. Çünkü o evin sahibi Allah-u Teâlâ’dır ve evini de koruyacaktır.

Ebrehe, Kâbe’yi yıkmak için ordularıyla saldırıya geçmişti, bugünkü Suudi yönetimi de insanlığın utanç binalarıyla Kâbe’ye saldırıya geçmektedir. Kâbe’nin etrafı için yapılan projelere bakınca, dev binalar bana hayvanların devi filleri andırıyor. Hele o başında saat olan ve gerçekten uzunluğu 1 km’yi geçen gökdelen de nedir öyle? Gökdelen yerine “Uzaydelen” denilebilecek o devasa binalarla ne ispatlanmak isteniyor? En zirvesinde bulunan odalarda oturup Allah’ın evini tepeden seyreden bir insan, hangi halet-i ruhiyeye bürünecek bir düşünün! Allah’ın evini ancak aşağı bakarak görebilen bir nokta.

Bütün o gökdelenler ve hatta alış veriş merkezlerinin yapılmasının tek nedeni tabii ki para. Bugün fil ordusuyla Kâbe’ye saldırılmıyor ancak para ile bu saldırı gerçekleştiriliyor. Paranın kulu olan bir yönetimin eseri olan ve Allah’ın evinin etrafında bulunan utanç binaların yanında, Kâbe ancak tepeden bakılan fakat bir noktadan bile daha küçük görünen bir yapı haline gelecek. Artık muazzam olan Kâbe değil o binalar olmuş olacak. Kâbe-i muazzama da anlamını belki de yitirmiş olacak. Bütün bunlara sessiz kalan İslam âlemine geçtiğimiz günlerde yaşanan vinç olayı bir uyarı niteliğindedir. Müslümanlara adeta kendinize gelin, etrafınıza bakın ve neler olup bittiğini görün artık diyen bir uyarı.

Oysa Medeniyetimizde, o Beytullah’a bir saygı var, hürmet var. Dünyanın dört bir yanından oraya akın eden Müslümanlar, Beytullah’ı görünce içinden gelerek ve adeta çarpılarak işte “Kâbe-i Muzama” diyebilmeli. Göğe yükselen Kâbe’nin kutsal görünümü, bugün insan eliyle küçültülmeye çalışılıyor. Çok değil birkaç sene sonra Kâbe’nin yanındaki “uzaydelen”leri görünce bir nokta gibi duracak olan Kâbe, Müslümanlara neler düşündürür?

Bugün Beytullah’ın etrafında olan ve para gücüyle her şeyi yaparım düşüncesiyle Kâbe’ye hatta İslam’a saygısızlık yapanlara Ebu Cehil’i hatırlatmak gerek. Cehaletin babası anlamına gelen Ebu Cehil’in ilk lakabı Ebul Hakem’dir. Büyük bir otoriteydi aslında Ebu Cehil. Efendimizin Müslüman olmasını istediği iki Ömer’den biri olan ancak, Allah’a inanmayı kendisine yediremeyerek türlü sebeplerle Allah’ı inkâr ettiği için adı Ebu Cehil olan Ömer bin Hişam bize şunu göstermiştir ki, Allah’ın yanında kendini yüce görmek insanı Cehalete sürükler.

Zihinlerini Batıya teslim eden, değerlerine yüz çeviren insanlara burada bir dur demek lazım, Ebu Cehile denildiği gibi. Mekke sadece Suudilerin değil, bütün İslam âleminindir. Kâbe şuan büyük bir işgal altındadır. Önceki yazımızda dile getirdiğimiz gibi, Müslümanların artık Kur’an merkezli yaşamaya ve Kur’anı aralarına hakem yapmaya başlaması, Kâbe’nin özgürleşmesinden geçmektedir dersek yanlış olmaz.

Ebrehe’nin Kâbe’ye saldırı planında, Abdulmuttalib’in Kâbe’nin kapısına yapışarak ettiği şu duayı bugün de seslendirmekte fayda var.

 “Ya Rab, bir kul dahi kendi evini korur. Sen de beytini koru. Ya Rab, onlara karşı ümit bağladığım Senden başka hiçbir kimsem yoktur. Sen onlardan kendi beytini koru. Bu evin düşmanı Senin de düşmanındır. Onları beytini yıkmaktan alıkoy.

 
Etiketler: FİL, VAKASINDAN, VİNÇ, VAKASINA,
Yorumlar
Haber Yazılımı