Yazı Detayı
29 Mart 2018 - Perşembe 02:16 Bu yazı 389 kez okundu
 
GÜNÜMÜZ GENÇLİĞİ ve ÖNEMİ
ZİYA GÜNDÜZ
gunduzziya82@gmail.com
 
 

Yığılcanın Sesi Gazetesi'nin şerefli okurları. Bu hafta gençlik konusu üzerinde durmak istiyorum. Gençliği olmayan bir toplumun geleceği de olmaz. Gençlik demek ne demektir? Gençler nereye doğru gidiyor?

Gençlik, insan hayatının en kritik anıdır. Bu dönemde insan hayırda da, şerde de büyük mesafeler alabilir. Gençlik, kontrolsüz ve gelişi güzel geçirilen bir dönemin adı olmamalıdır. Yüce Alla bizleri şöyle uyarıyor: Nereye gidiyorsunuz? Bu gidiş nereye?" (Tekvîr, 81/26)

Günümüz gençliği nereye gidiyor?

Günümüz gençliği, sigara, içki, uyuşturucu, kumar, zina ve tüketen, gösterişe, zevke, eğlenceye, oyuna, modaya uyan, paylaşmaktan uzak, ben merkezli, kendi değerlerine yabancı, çevreye karşı duyarsız kalmak gibi bir kişiliğe sahip olma tehlikesiyle yüz yüzedir. Gençliğin değerinin bilinmesi, her türlü kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, Allah'a karşı olan kulluk görevlerini yerine getirmek, ailesi ve topluma karşı sorumlulukları yerine getirmekle mümkün olur.

Gençlerimizin tutarlı, dürüst, iyi niyetli, ailesine, milletine ve insanlığa faydalı kişiler olması için; onların maddi imkânlarını düşündüğümüz gibi; çocukluktan itibaren manevi açıdan da iyi yetişmesi için gerekli tedbirleri almalıyız. Gençlik, huzur ve barış toplumu oluşturmanın geleceğe ümitle bakabilmenin ve milletlerin bekasının teminatıdır. Gençlik çağının başı olan ergenlik, dini açıdan sorumluluğumuzun başladığı dönemdir.

Onun için, varlık sebebimizi, niçin yaratıldığımızı, nereye gideceğimizi, kısacası hayatımızı sorgulamalıyız. Günümüz gençliğinin en önemli sorunu, yaratılış gayesinden habersiz olmalarıdır. "Allah, gençliğini Allah'a itaatle (arzularının peşinden gitmeyen, haramlardan kaçınan) geçiren genci beğenir, sever" Bu öyle bir müjdedir ki, insanın tüm sevdiklerinden, beğenisini kazanmak istediği bütün şahıslardan daha değerli, daha yücedir.

Hz. Peygamber (s.a.s.) gençleri zina ve fuhuştan korumak ve kurtarmak için onlara şu tavsiyede bulunmaktadır: "Gençler, sizden gücü yeten evlensin. Çünkü evlenmek, gözü harama karşı korur, namusunu, iffetini muhafaza eder. Evlenmeye gücü yetmeyen de oruç tutsun, çünkü oruç şehveti kırar." Maalesef günümüzde gençler; bir kısım film, gazete, dergi, televizyon, bilgisayar, internet ve benzeri iletişim vasıtalarıyla ahlâkî ve manevî değerleri zedeleyici şekilde yönlendirilmektedirler. Gençlik; Anne-babaya, büyüklere ve çevreye saygı, hoşgörü sabır ve yardımlaşma, Allah, Peygamber ve insan sevgisi, kurallara uyma, doğruluk, inanç, ibadet ve güzel ahlâk sahibi olma bilinci, güzel erdemler bu dönemde kazanılır.

Gençler, kötü arkadaşlıkların ve alışkanlıkların edinildiği mekânlardan uzak durmalı, buna karşılık iyi arkadaşlar edinmelidir. Kötü alışkanlıkların sebepleri arasında bilgisizlik manevi boşluk inanç zaafı eğitim zafiyeti aile yapısındaki bozukluk, geçimsizlik, özenti gibi muhtelif sebepler sayılabilir. Başta sigara, içki, uyuşturucu, kumar olmak üzere birçok kötü alışkanlıklar gençlik döneminde edinilir. Bu açıdan anne ve babalar çocuklarına çok dikkat etmeli, onları kötü alışkanlıklardan korumalıdır.

Not: Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi Vuslat Dergisi 119 ve 120 sayılarında bulmanız mümkündür.

Sevgi ve Dua ile

 
Etiketler: GÜNÜMÜZ, GENÇLİĞİ, ve, ÖNEMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı